Nickelodeon (Avrupa)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nickelodeon
Nickelodeon logosu (Ocak 2010'dan beri)
Kuruluş 1 Eylül 1993
Sahibi MTV Networks Europe (Viacom)
Ülke Birleşik Krallık
Dili İngilizce, Türkçe
Yayın alanı Avrupa
Websitesi www.nickelodeon.tv
İzlenebilirlik
Uydu yayını
Digiturk 172. kanal

Nickelodeon, kablo ve uydu üzerinden yayın yapan çocuk kanalı. Nickelodeon, Avrupa'da yaşanılan bölgeye göre aboneli veya ücretsiz servisler aracılığıyla geniş bir izlenirliğe sahiptir. Televizyon kanalları ve yayın kuşakları sayesinde Avrupa'da 24,2 milyon evde izlenmektedir.[1].

Nickelodeon, sahibi Viacom adına MTV Networks Europe tarafından yönetilmektedir. Nickelodeon Avrupa'da ilk olarak Birleşik Krallık'ta İngiltere'de 1993'te yayına başladı. Ardından Nickelodeon Avrupa çapında yayın yapan kanal üzerinden ve diğer yerel kanalları üzerinden yayın yapmaya başladı. Türkiye'de Digiturk'te CEE Versiyonu 172. Kanalda yayın yapmaktadır. Digiturk 172. Kanal (CEE) Kanada ile aynıdır.

Avrupa çapında Nickelodeon[değiştir | kaynağı değiştir]

Nickelodeon olarak bilinen Avrupa sürümünde ABD'deki Nickelodeon'a ait programlardan seçilenler ile Birleşik Krallık ve Avustralya'daki Nickelodeon'ın yerel programları yayınlanır.

Yayın alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Nickelodeon'ın Türkiye'deki yerel kanalının kapanmasının ardından Türkiye'de 31 Ağustos 2011'de yayına başladı. Daha önceden Türkiye'de yerel kanalı bulunan Nickelodeon'ın sahibi Viacom ile Türkiye yayın hakkı sahibi MCD'ın anlaşmasının sona ermesinin ardından yerel kanal kapatılmıştır. Onun yerine Nickelodeon'ın Avrupa kanalını D-Smart üzerinden yayına sokulmuştur. D-Smart'da yayın yaptığı süre içerisinde İngilizce dilinde yayın yapmıştır. Kanal 29 Şubat 2012'yi 1 Mart Perşembe gününe bağlayan gece yarısı saat 24.00'te D-Smart platformundan ayrılıp Digiturk 172. kanalda Türkçe dil seçeneği ile yayına başlamıştır. 171. sırasını Nick Jr.'ye kaptırmıştır. Nickelodeon'un aynı zamanda 1 Temmuz 2012'de yayına başlayan Nickelodeon HD adlı kanalı vardır. Bu kanal sadece Digiturk 173. kanalda yayın yapar. Digiturk'te CEE versiyonu 172. kanalda yayın yapar

Birleşik Krallık[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanalın ilk başladığı ülkedir. 1993 yılında açılmıştır. Dili İngilizce'dir.

Kazakistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanal 23 Nisan 2022 tarihinde yayına başlamıştır. Yayınını Nickelodeon HD CEE Türkiye'den Nisan 2022'e kadar almıştır.

Rusya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nickelodeon Romanya kurulduğu yıl yayına başlamıştır. 2011 yılında Nickelodeon HD (Rusya) yeni HD kanalı yayın hayatına başlamıştır. 20 Nisan 2022 tarihinde televizyon yayınları kesilmiştir. 28 Nisan 2022 tarihinde tüm yayınları kesilmiştir. Nicktoons yayını devam ederken Nicktoons'un kardeş kanalları kesilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nick International". Nick.com. 19 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2010.