Nevzat Eren

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nevzat Eren
Nevzat Eren için yapılan anma etkinliğinin afişi
Eren'in kitabının kapağı

Prof.Dr.'Nevzat Eren', (d. 18 Temmuz 1937, Gaziantep - ö. 13 Mart 2000) Türk Doktor.

Türk tıp tarihine adını bırakmış ender bilim adamlarındandır.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra (1961) Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Halk Sağlığı İhtisası yapmıştır. 1970 yılında ihtisasını bitiren Dr. Eren, 1975 yılında doçent, 1989 yılında profesör olarak, değişik dönemlerde Sağlık Bakanlığı bünyesinde çeşitli görevler yapmış, Erzurum’da Sıtma Savaş Başkanı ve Sağlık Müdürü olarak çalışmıştır.

1976'dan 1984'e kadar Ankara Tabip Odası Başkanlığı, 1984'ten 1988'e kadar Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş olan Eren, Sağlık yönetimi, sağlık politikaları, tıp tarihi, sağlık sosyolojisi konularında 20’nin üzerinde kitabı, 100’ü aşkın bilimsel yayını bulunmaktadır.

1996 yılında Türk Tabipleri Birliği Nusret Fişek Hizmet ödülünü almıştır.

Türk Tabipleri Birliği, Doktor Nevzat Eren'i, "Her hekimin başı sıkıştığında elinin altında bulduğu, bu nedenle minnettar kaldığı ve belki de hiç görmeden sevdiği 'Sağlık Yönetimi' kitabının yazarı ve tıbbın da sevimli bir tarihi olabileceğini kanıtlayan Nevzat Abi" olarak anmaktadır. Tıp öğrencilerine eşit koşullarda eşit söz hakkı tanıyarak bir demokrasi okulu yaratmış olan Nevzat Eren, zaman zaman Cumhuriyet gazetesine köşe yazıları da yazmaktaydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacettepe Toplum Hekimliği Bülteni Nevzat Eren özel sayısı