Neuschwanstein Şatosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neuschwanstein Kalesini'nin günümüzdeki görünümü.
Neuschwanstein Kalesi'nin 1890'lı yılllardaki görünümü, fotokrom

Neuschwanstein Şatosu veya Neuschwanstein Kalesi (Almanca: Schloss Neuschwanstein, [nɔʏˈʃvaːnʃtaɪ̯n]), Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş olan, 6 katlı, 19. yüzyıl Neo-romantizm mimari stiliyle yapılan kaledir. Günümüzde Würzburg ile Füssen'i birbirlerine bağlayan Romantische Straße'nin duraklarından biri olarak turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Bavyera Kralı II. Ludwig'in isteğiyle saray ressamı Christian Jank tarafından Neue Burg Hohenschwangau olarak tasarlanarak 5 Eylül 1869 tarihinde inşaatına başlandı ve 1886 yılında kullanılabilecek hale getirildi.

II. Ludwig, Neuschwanstein dışında Linderhof Kalesi ve Herrenchiemsee Kalesi'nin de inşaatlarını başlattı ve Falkenstein Kalesi'ni planladı. II. Ludwing, gereksiz harcamalar yaptığı gerekçesiyle Starnberg Gölü yakınında bulunan Berg Kalesi'nde hapsedildi ve göl kenarında öldü.

Disneyland[değiştir | kaynağı değiştir]

Disneyland, Disneyland Paris (Parc Disneyland Paris) ve Hong Kong Disneyland (香港迪士尼樂園 Hong Kong Desney Cenneti)'da bulunan Uyuyan Güzel Şatosu'nun modeli oldu.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]