Neumark

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neumarkin bulunduğu bölge

Neumark, (Lehçe: Nowa Marchia, (Yeni Mart)), kuzey ve güney sınırlarını Oder Nehri'nin çizdiği, kuzeyi Pomeranya bölgesi ile sınır olan eski bir yerleşke ismidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunç Çağı'nda ilk yerleşim işaretleri görülen bölge bu zamanlarda Keltler ve Cermenler kabilelerine ev sahipliği yapmıştır. Orta Çağda Lehistan Krallığı'na hükmeden ilk Hanedanlık olan Piast Hanedanı'nın hüküm süresinde ilk kez egemenlik altına girdi. 1230'lu yıllarda başlayan Kutsal Roma İmparatorluğu bayrağı altında bölgeye yerleşme faaliyetleri ile çeşitli Cermen toplulukları, bölgeye yerleşmeye başladı. Gelen lordlar Tapınak Şövalyeleri'ni ve Hospitalier Şövalyeleri' bölgelere Manastır'lar kurmaya davet etti. Brandenburg devleti yavaş yavaş bölgeye hakim olmaya başladı. Brandenburg Devleti, ilgisinin azalması ile birlikte 1402 yılında bölgeyi Töton Şövalyeleri'ne rehin verdi. Şehirlerin savaşı patlak verince [1] 26 Mart 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Töton Şövalyeleri bölgeyi Brandenburg Elektörlüğüne önce rehin verdi, sonradan sattı [2] 17 Mart 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Bölge Brandenburg Elektörlüğü, Prusya ve Alman İmparatorluğu adı altında uzun süre Almanların elinde kaldı. Nazi Almanyası'nın II. Dünya Savaşı'nda yenilmesi ile birlikte bölge, Sovyetler Birliği altında Polonya'ya geçti. Sovyetler Birliği zayıflayınca ve dağılınca Polonya tam bağımsız hale geçti. Bölge, günümüz Polonya sınırları içerisindedir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "About: Treaties of Cölln and Mewe". dbpedia.org. 17 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2023. 
  2. ^ "Neumark". 19 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2023.