Neturei Karta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Neturei Karta üyeleri

Neturei Karta, Aramice Şehrin Muhafızları anlamına gelen bir tamlama olup Siyonizm karşıtı bir Ortodoks Yahudi cemaatidir.[1] Kurucusu ise Moşe Hirş'tir.

Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Neturei Karta, Mesih gelmeden kurulmuş olan İsrail Devleti'nin geçerli bir devlet olamayacağını savunurlar.[2][3] Bu nedenle cemaatin üyeleri her türlü resmî yazışmalarını İsrail Devleti ile değil, Ürdün ile yapmaktadır. Yahudi Soykırımı'nın da Siyonistler tarafından İsrail Devleti'nin kurulması maksadıyla kullanıldığını iddia etmekte, Siyonizm'e karşı çıkmaktadırlar. Siyonizm'in Yahudi dinine ters olduğu ve İsrail'in bir an önce Filistin'i işgal etmeyi bırakması gerektiği şeklindeki görüşlerini Yahudi kutsal metinlerinden Talmud'u delil göstererek desteklemeye çalışmaktadırlar.[4] Kudüs'te hâlen İsrail'i tanımayan cemaate bağlı 500 Naturei Karta ailesi yaşamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dijital Hafıza Merkezi". dijitalhafiza.com. 6 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2023. 
  2. ^ Neturei Karta 23 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at Jewish Virtual Library
  3. ^ "www.nkusa.org, Judaism is not Zionism". 15 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2020. 
  4. ^ Talmud, Tractate Kesubos, 111a

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]