Nesir Yazıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nesir Yazıları
Nesiryazıları.jpg
Varlık Yayınları'ndan çıkan ilk baskının kapağı
Yazar Orhan Veli Kanık
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Nesir
Yayımcı Varlık Yayınları

Nesir Yazıları, Türk şair Orhan Veli Kanık'ın ilk kez 1953 yılında Varlık Yayınları tarafından toplanarak yayınlanan kitabının ismi.

Orhan Veli, şiirlerinin dışında makale, edebiyat eleştirisi ve hikâyede yazdı. Ankara Lisesi'nde okurken arkadaşları Oktay Rifat ve Melih Cevdet ile birlikte çıkardığı Sesimiz dergisinde de yazarın düzyazısı yayımlanmıştı. Nesir Yazıları'nda da şairin 21 makalesi, yedi eleştiri yazısı ve altı hikâyesi bir araya getirilerek basıldı.

Güzin Dino, "Hikâyeci Orhan Veli" isimli makalesinde kitapta yayınlanan altı öyküden beşini inceledi. Dino'ya göre Orhan Veli hikâyelerinin ortak yönü tek bir temayı işlememeleridir. Şair, fakirlik, işsizlik, zenginlik, hayaller, tabiat, yaşam sevgisi, ölüm gibi temaları tek bir mesele gibi değil, hayatın akışı içinde olagelen sakin ve ahenkli olaylar gibi anlattı.

Daha sonraki senelerde Asım Bezirci, Orhan Veli'nin nesirlerini farklı biçimlerde derleyerek yayınlamıştır. Örneğin, 1982'de Bilgi Yayınları tarafından Bezirci'nin derlediği Edebiyat Dünyamız isimli kitap yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ercilasun, Bilge (2004), Orhan Veli Kanık, Hayatı, Sanatı, Eserlerinden Seçmeler, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları, 975 11 0789 X  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)
  • Uyguner, Muzaffer (1967), Orhan Veli Kanık : hayatı, sanatı, eserleri, Varlık Yayınları  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)