İçeriğe atla

Natty Bumppo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Natty Bumppo.(N.C. Wyeth'in ilüstrasyonu,The Deerslayer'ın 1920 baskısının kapağından,1920)

Nathaniel "Natty" Bumppo, James Fenimore Cooper'ın yarattığı kurgusal kahraman. Yazarın beş romanının kahramanı olmakla birlikte, en çok The Last of the Mohicans (Son Mohikan) adlı romanla tanınmıştır. Romanlarda şu isimlerle de anılmaktadır: Hawkeye (Şahingöz), La Lounge Carabine (Uzun Tüfek), Deerslayer (Geyik avcısı) ve Leatherstocking (Meşin Çorap).

Kurgusal biyografisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne ve babası Amerika'nın Avrupa kökenli ilk yerleşimcilerinden olmakla birlikte Amerikan yerlileri (Deleware yerlileri) tarafından büyütülmüş fakat Hristiyan eğitimi almıştır. Mohikanların son şefi Chingachook'un evlatlık kardeşidir. Chingachook ve oğlu Uncas, ona maceralarında eşlik eder. Korkusuz ve becerikli bir savaşçı olarak yetişmiş olan Natty Bumppo, menzili çok geniş uzun namlulu tüfeğiyle imkânsız isabetler kaydedebilmesi sayesinde Şahin Göz lakabını almıştır.

Yer aldığı romanlar

[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1823’te yayınlanan The Pioneers (Öncüler) romanında ortaya çıktı. Onu dünya çapında şöhrete kavuşturan, The Last of the Mohicans (Son Mohikan) romanı ise, 1826'da yayınlandı. Bu kitap, Amerika’nın ilk çoksatar kitaplarındandır.

Aynı karakterin farklı zaman dilimlerindeki yaşamını anlatan beş kitap, Leatherstockings (Meşin Çorap) Hikâyeleri olarak bilinir.[1] Bu eserlerde karakterin 1740 ile 1806 arasındaki yaşamı, kronolojik olmayan bir sırayla anlatılmıştır. Örneğin, Bumppo'nun gençliği, serinin son kitabı olan The Deer Slayer (Geyik kesen) adlı kitapta anlatılmıştır. Karakterin yaşamına göre kronolojik sıraya dizilmiş haliyle serinin kitapları şunlardır:

  • The Deerslayer (Geyik kesen): Karakterin hayatının 1740 ile 1755 arasında geçen yaşam öyküsünü anlatır. 1841'de basıldı.
  • The Last of the Mohicans (Son Mohikan): Karakterin 1757'deki yaşamını anlatır. 1826'da basıldı.
  • The Pathfinder (İzci): Karakterin hayatının 1758 ile 1759 arasında geçen yaşam öyküsünü anlatır. 1840'ta basıldı.
  • The Pioneers (Öncüler): Karakterin 1793'teki yaşamını anlatır. 1823'te basıldı.
  • The Prairie (Çayır): Karakterin 1804'teki yaşamını anlatır. 1827'de basıldı.
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2016.