İçeriğe atla

Son Mohikan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Son Mohikan

Son Mohikan (The Last Of The Mohicans) James Fenimore Cooper tarafından yazılmış kahramanlık konulu bir romandır. İlk kez Haziran 1826'da basılmıştır. Leatherstocking Hikayeleri dizisinin bir parçasıdır.

Roman zamanının en çok okunan romanları arasına girmiş ve Fenimore Cooper'i ilk sevilen Amerikalı yazarları arasına sokmuştur. Zaman içerisinde içeriği ve yazım biçimi tartışmalara konu olsa da Amerikan Edebiyatı öğretiminde ilk kullanılan kitaplardan biridir.

Bu isimle 1 kitap, 1 çizgi film, 5 film, (The Last of the Mohicans (1920), The Last of the Mohicans (1932), The Last of the Mohicans (1936), Last of the Mohicans (1963), The Last of the Mohicans (1992) yapılmıştır.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Romana adını veren kahraman Uncas'ın lakabı Son Mohikan'dır ve Mohikan adı yazarı Cooper tarafından gerçekten var olan Kızılderili kabilelerinden Mohegan ile Mahican adlarının birleşiminden oluşturulmuştur. Uncas karakteri gerçekte Moheganların sakiması olan Uncas'ın adından gelir.

Romanın kahramanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Bölüm Hakkında
Uncas 1-26 Chingachookun oğlu, Mohikan kabilesinin son üyesi, Munro kardeşlere yolculukları sırasında eşlik eder.
Chingachook 1-26 Mohikan kabilesinin son şefi, Uncas'ın Babasıdır.Final bölümünde ölmüştür.
Hawkeye 1-26 (Orijinali Hawkeye, bazı çevirilerde uzun tüfek,Gerçek adı Natty Bumppo ) Uncas ve Chingachook'un beyaz yoldaşı keskin nişancılığı ile Munro kardeşlere yolculuk sırasında yardım eder.
Magwa 2-26 eski Hurono şefi, sonradan Fransızlara katılmıştır. Uncas tarafından öldürülmüştür.
Alice & Cora Munro 1-26 Colonel Munro'nun ayrı annelerden olan kızlarıdır. Annesi Asya kökenli olan Cora(siyah saçlı, yeşil gözlü), Britanya kökenli olan ise Alice(sarı saçlı, mavi gözlü)'tir.
Colonel Munro 1-26 William Henry kalesinin komutanı, kızkardeşlerin babası. Finalde Chingachook ile beraber ölmüştür.
Duncan Hewyard 1-26 İngiliz Subayıdır. Başlarda Alice aşık olup nişanlansalarda, sonralarda Beyazceylan'a aşık olur.
Profesör 3-26 Kız kardeşlere yolculuk sırasında katılan bir İngiliz böcek bilimcidir.
Küçükbuçak 5-26 Ablası Beyazceylanı arayan küçük bir kızılderili çocuğudur evcil bir kurdu vardır. Yolculuğun bir bölümüne eşlik etmiştir.
Beyazceylan 20-26 Küçükbuçağın ablasıdır. sonradan Dunkan'la birbirlerine aşık olmuşlardır.