Nationaal-Socialistische Beweging

Vikipedi, özgür ansiklopedi
KurucuAnton Mussert
Cornelis van Geelkerken
Gazete(ler)Volk en Vaderland
İdeolojiNazism
Faşizm
Hollanda milliyetçiliği
Hollanda irredentizmi
Mihver Devletleri ile işbirliği
Resmî renkler     Kırmızı      Siyah
Parti bayrağı
Flag of National Socialist Movement.svg
the Netherlands

Hollanda'daki Nasyonal Sosyalist Hareket (Hollandaca:Nationaal-Socialistische Beweging) (NSB), kendisine " hareket " adını veren Hollandalı bir faşist ve daha sonra Nazi siyasi partisiydi. Yasama seçimlerine katılan bir parlamento partisi olarak NSB, 1930'larda bir miktar başarı elde etti. Alman işgali altında, İkinci Dünya Savaşı'nın büyük bölümünde Hollanda'daki tek yasal parti olarak kaldı.

Parti geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Utrecht'teki Sebze ve Meyve Müzayedeleri Binasının (Croeselaan) büyük salonunda NSB'nin 10. yıl dönümü şenlikli kutlaması. IR.'nin konuşması sırasında devasa toplantıya genel bakış

1931–1940[değiştir | kaynağı değiştir]

NSB, 1931'de birçok milliyetçi, faşist ve Nazi partisinin kurulduğu bir dönemde Utrecht'te kuruldu. Kurucular, partinin lideri olan Anton Mussert ve Cornelis van Geelkerken idi Parti, programını İtalyan faşizmi ve Alman Nazizmine dayandırdı: ancak, ikincisinden farklı olarak, 1936'dan önce parti Yahudi karşıtı değildi ve hatta Yahudi üyeleri vardı

1933'te, bir yıl örgüt kurduktan sonra, parti ilk halka açık mitingini, Utrecht'te 600 parti militanının katıldığı bir Landdag'ı düzenledi Burada parti kendini tanıttı. Bundan sonra partinin desteği artmaya başladı. Aynı yıl hükûmet, memurların üye olmasını yasakladı.

1940–1945[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Dünya Savaşı patlak verdikten sonra NSB, Almanlara sempati duydu ve Hollanda için katı tarafsızlığı savundu Mayıs 1940'ta 800 NSB üyesi ve sempatizanı, Alman işgalinden sonra Hollanda hükûmeti[1] tarafından gözaltına alındı. Partinin Hollanda Doğu Hint Adaları'ndaki destekçileri de o sırada gözaltına alındı ve koloninin Japon işgali başladığında bunlardan bazıları Surinam'a sürüldü ve Jodensavanne toplama kampına kapatıldı. 14 Mayıs 1940'taki Hollanda yenilgisinden kısa bir süre sonra, Hollanda'da tutuklu bulunan Avrupalı NSB üyeleri Alman birlikleri tarafından serbest bırakıldı. Haziran 1940'ta Mussert, Lunteren'de Hollanda'yı Almanları kucaklamaya ve Londra'ya kaçan Hollanda Monarşisinden vazgeçmeye çağırdığı bir konuşma yaptı.

6 Mayıs 1945'te Almanya'nın teslim olmasının ardından NSB yasadışı ilan edildi Mussert ertesi gün tutuklandı NSB üyelerinin çoğu tutuklandı, ancak yalnızca birkaçı mahkum edildi.

Örgütün yasa dışı olarak devam ettirilmesi yönünde herhangi bir girişimde bulunulmamıştır Eski üyeler dışlandı ve bazen hapsedildi veya küçük düşürüldü Bundan sonra, onlar ve çocukları toplumda uzun süre damgalanmış olarak kaldılar. Üst düzey liderlik tutuklandı ve suçlamalarla karşı karşıya kaldı Mussert 7 Mayıs 1946'da idam edildi, Van Geelkerken hapsedildi, Rost van Tonningen yargılanmayı beklerken intihar etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jong 1956, p73.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Nationaal-Socialistische Beweging ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur