Napoleon Hill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Napoleon Hill
Napoleon Hill 1904
Doğum26 Ekim 1883(1883-10-26)
Pound, Virginia, A.B.D.
Ölüm8 Kasım 1970 (87 yaşında)
Greenville, Güney Karolina, A.B.D.
MeslekYazar, Gazeteci
Vatandaşlık ABD
Dönem1928-1970
TürNon-fiction, Kişisel gelişim
Önemli eserThink and Grow Rich (1937)
The Law of Success (1928)
Outwitting the Devil (1938)

İmza
signature of Napoleon Hill

Napoleon Hill (26 Ekim 1883 - 8 Kasım 1970), Amerikalı yazar ve modern kişisel-başarı yayın türünün ilk yazarlarındandır. En ünlü eseri Think and Grow Rich (Düşün ve Zenginleş) tüm zamanların en çok satan kitaplarından biridir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayat hikâyesini yazanlara göre Hill, Virjinya Wise County'nin Pound kasabasında iki odalı bir kulübede yoksulluk içinde dünyaya geldi. Annesi, Hill 10 yaşındayken öldü, babası iki yıl sonra yeniden evlendi.

13 yaşında küçük kasaba gazetesi "Mountain Reporter"de yazmaya başladı. Hukuk okumak için muhaberlikten kazandıklarını kullandı fakat sonra ekonomik gerekçelerle bundan vazgeçti. Sanayici ve zamanın en zengin insanlarından biri olan Andrew Carnegie ile yaptığı mülakat Hill'in kariyerindeki dönüm noktası oldu. Ünlü insanlarla yaptığı mülakatların bir parçası olan bu mülakatta Hill, Carnegie'nin başarı sürecinin basit bir formülle izah edilebileceğine ve sıradan insanlar tarafından da uygulanabileceğine inandığını keşfetti.

Hill'den aldığı referans mektuplarıyla 500 başarılı ve çoğu milyoner olan erkek ve kadınla başarının formülünü keşfetmek ve yayınlamak için görüşmeler yaptı.

Hill'in araştırmasında görüştüğü ünlü insanlar arasında Thomas Edison, Alexander Graham Bell, George Eastman, Henry Ford, Elmer Gates, John D. Rockefeller, Charles M. Schwab, F.W. Woolworth, William Wrigley Jr., John Wanamaker, William Jennings Bryan, Theodore Roosevelt, William H. Taft, Woodrow Wilson, Charles Allen Ward and Jennings Randolph bulunmaktaydı. Proje yirmi yıldan fazla bir zaman sürdü ve 1928'de "The Law of Success" adıyla kitaplaştırıldı.

1937'de Hill başarı formülünün halen basımı yapılan ve otuz milyondan fazla satış yapan "Think and Grow Rich" kitabında izahını yaptı.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçeye çevrilen kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]