Naomi Zack

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Naomi Zack
Eğitim Analitik felsefe, yasal olguculuk (hukuki pozitivizm), uygun olmayan teoriler
Dönem 21. yüzyıl felsefesi
Stil Batı felsefesi
Kurul üyeliği Oregon Üniversitesi
Irk felsefesi, kişilik felsefesi, feminist teorisi, afet etiği

Naomi Zack Oregon Üniversitesi’nde felsefe profesörüdür. Zack, birçok tezine ek olarak yedi tane kitabı yayınlanan üretken bir yazardır. Özellikle afet ve ırkçılıkla başa çıkmak zorunda olan bölgelere, feminist etiklerindeki bölümlere katkı sağlamıştır. Zack, kadınların temsilciliğiyle alakalı birçok profesyonel rolde ve felsefede yetersiz temsil edilen gruplarda yer aldı. Zack, aynı zamanda, Hypatia: A Journal of Feminist Philosophy (Hypatia (Yunan filozof): Feminist Filozofun Seyir Defteri), The Journal of Race and Policy (Irk ve Politikanın Seyir Defteri), Ethnic Studies: an Interdisciplinary Journal of Culture (Etnik Çalışmalar: Kültür, Irk ve Etnik Yapının Disiplinler arası Seyir Defteri) ve the Radical Philosophical Review (Köklü Felsefi İnceleme) eserlerinin olduğu çeşitli dergilerin yayın kurulu üyesidir.

Eğitim ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zack, 1966’da New York Üniversitesi’den mezun oldu ve 1970'te de Kolombiya Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Renssealaer Politeknik Enstitüsü’nde 1990-91 öğretim yıllarında felsefe alanında yardımcı öğretim üyesi olarak hizmet verdi ve 1998’de Albany Üniversitesi’nde felsefe öğretim üyeliği görevini kabul etti. 1993'te Albany Üniversitesi’nde kadın çalışmaları bölümüne bağlı üyeliği kabul etti. 1998’de felsefe doçentliğine terfi etti. 2001’de Oregon Üniversitesi’nde felsefe profesörü konum etmeden önce (İnsani Araştırma Programında sanat doktoru yöneticisi olarak görev yapıyorken) 2000-2001 öğretim yılı için tamamen profesörlüğe terfi ettirildi.

Araştırma alanları ve yayımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Zack’in araştırmaları felsefe tarihi, siyaset, olağanüstü durum etiği, feminist kuramı, kişilik felsefesi ve ırk felsefesine kadar geniş alanlara yayıldı. Beş akademik kitap yayımladı: 1993'te Race and Mixed Race (Irk ve Karışık Irk), Bachelors of Science: Seventeenth Century Identity (Bilim Mezunları: 17. Yüzyıl kimliği), 1996’da Then and Now (O zamanlar ve Şimdi), 2002’de Philosophy of Science and Race (Irk ve Bilim Felesefesi) ve 2009’da Inclusive Feminism: A Theory for the Third Wave (Kapsamlı Feminizm: Üç Akım İçin Kuram). Aynı zamanda bir tane ders kitabı olan Thinking About Race (Irk Üzerine Düşünme) 1998'de ve bir tane de popüler felesefe kitabı olan The Handy Philosophy Answer Book (Felsefenin Pratik Çözüm Klavuzu) 2010'da yayımlandı. Ethics for Disaster’de (Afet için Etik) adı kitapta Zack felaketlerin sosyal yapısını inceledi ve afet etiklerinin bağlı bulunduğu grupları ve afetlerin modelini oluşturmaya girişti. Zack, sosyal zıtlığın iyimser görüşünü varsayar. Zack, devletlerin sadece müdahale etme ve afet sonrası yardım etme zorunluluğunun olmasını değil aynı zamanda önceden olası afet türlerine nasıl önlem alınması gerektiğini inceliyor. Hükümetlerin sadece afet durumu boyunca yapabilecekleri en iyi yardımla bütün vatandaşların ihtiyacını karşılama zorunluluğu olarak değil, aynı zamanda devletin imkan dahilinde planlayabildiği en iyi yardımla onları desteklemek zorunluluğunu inceliyor. Yazar, afetlerin meydana geldikleri siyasal, ırksal ve sosyo-ekonomik sınıfa bağlı olarak nasıl gerçekleştiğiyle ilgili farkları aydınlatmak için çok uzaklara gidiyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Naomi Zack\ Felsefe Bölümü – Oregon Üniversitesi. 30 Mart 2014’te alınmış.
  • Zack Naomi, “Curriculum Vitae” (Özgeçmiş) - Oregon Üniversitesi
  • Elliott, James R.(2010) “ Building the Road Ahead: From ‘Ethics for Disaster’ to ‘ Obligation from Disaster’” (İleri Yol İnşası: Afet için Etikler’den Afet için Zorunluluk’a kadar ) Review Journal of Political Philosophy (Siyasal felsefenin İnceleme Defteri)
  • Lawson, Bill E. (1 Ocak 2010). “ Zack, Race and the Language of Disasters (Zack, Irk ve Afet Dili)” Review Journal of Political Philosophy (Siyasal felsefenin İnceleme Defteri)