Nahimov Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nahimov Nişanı
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Deniz Ameliyathanesinde Cesaret ve Yiğitliğe göre Deniz Kuvvetleri ve Sınır Muhafızlarının askeri ve denizcilerine verilirdi.
Tanım3 Mart 1944
İstatistikler
Toplam Verilişi14,020

Nahimov Madalyası (RusçaМедаль Нахимова), SSCB ve Rusya vatandaşlarına verilen askeri bir madalyadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nahimov Madalyası, 3 Mart 1944'te SSCB Yüksek Sovyeti kararıyla yaratılan bir Sovyet askeri ödülü idi. Sosyalist vatanın savunmasındaki ayrıcalığı ödüllendirmek ve gemilerde, Deniz Kuvvetleri birliklerinde veya Sınır Muhafız birliklerinde başarılı muharip misyonlarını aktif olarak tanımak için verildi.[1] Rus deniz tarihinin en ünlü amirallerinden biri olan Rus amirali Pavel Nahimov'un onuruna verildi. Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra, ödül 2 Mart 1992'de Rusya Federasyonu Yüksek Sovyet Konseyi'nin 2424-1 no'lu Kararı ile potansiyel olarak ve yalnızca geçici olarak muhafaza edildi. Hiçbir zaman Rusya Federasyonu tarafından verilmedi ve nihayet 2 Mart 1994 tarihli Rusya Federasyonu Başkanı'nın kararı ile Devlet ödülleri listesinden çıkarılır.

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Nahimov Madalyası, denizciler, askerler, küçük subaylar ve astsubaylar, Sovyet Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri, Bahriye kolordusu ve KGB Sınır muhafızı Askeri birliklerince cesaret ve kahramanlığa göre memurlar ve emniyet görevlilerine verildi.[2] Askeri görevlerde SSCB'nin deniz sınırlarını koruyarak, deniz tiyatrolarında Sovyetler Birliği savunması sırasında gösterildi.

Nahimov madalyaları, 1944'te kurulmasından, 1994'te kaldırılmasına kadar 14.020 kez verildi. Nahimov Madalyası göğsün sol tarafında giyildi ve Sovyetler Birliği'nin diğer Emirleri ve madalyalarının eşliğinde Askeri Başarı Madalyası'nın hemen ardından yer aldı. Rusya Federasyonu Emirleri veya madalyaları eşliğinde giyilirse, bu madalya önceliklidir

Ödül Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nahimov Madalyası, 36mm çapında dairesel bronz madalyayla yükseltilmiş bir jantt idi. Ön yüzde orta kısımdan amiral Nahimov'un tüm madalya çevresi boyunca küçük boncuklarla çevrili profil büstleri vardı. Gövdenin her iki yanındaki üst yarısında da, "ADMIRAL NAKHIMOV" (Rusça: «АДМИРАЛ НАХИМО») kabartması yazısı, alt yarısında, defne ağalarıyla ilgili beş yıldızlı bir yıldızdır.[3] Tersi, tüm çevresi boyunca aynı küçük boncuğu taşıyordu. Merkezde yuvarlak bir zincir ile birbirine bağlanmış çapraz deniz ankrajları üzerinden ip halatı ile çevrili yelkenli bir gemi taşıyan bir madalyon var idi. Madalya, standart bir Sovyet beşgen çerçevesinden süspansiyon halkası boyunca bir halka ile askıya alındı. Çerçeve, 24mm genişliğinde ipek moiré mavi bir şerit ve 2 mm aralıklarla yerleştirilmiş üç orta 3 mm genişliğinde beyaz şerit ile örtülmüşdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]