Naevius Sutorius Macro

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Quintus Naevius Cordus Sutorius Macro (MÖ 21 - 38), Adı, sık sık Naevius Sutorius Macro ya da kısaca Macro olarak kısaltılmış ve 31 - 38 yılları arasında Roma İmparatorluk muhafızlarının praefectusu olarak görev yapmış olan Roma'lı asker ve devlet adamı. Macro, selefi Lucius Aelius Sejanus'un öldürülmesi üzerine Roma İmparatoru Tiberius tarafından bu göreve atanmıştır. Antik kaynaklara göre, Sejanus'un gözden düşürülmesi ve daha sonra ailesinin ortadan kaldırılmasında parmağı vardır.

Tiberius'un 37 yılında ölmesi üzerine Caligula'nın tahta çıkışının güvenliğini sağladığına inanılır. Ancak kısa süre sonra kendisi de gözden düşmüş ve 38 yılında karısıyla birlikte suikaste kurban gitmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Macro, MÖ 21 yılında[1] Alba Fucens adında küçük bir Roma kasabasında doğmuştur. Bu şehirde ele geçen yazıtsal delillere göre Praetorian prefect olmadan önce İtfayeci ve gece bekçisi (vigiles) olarak görev yapmıştır. Ancak bu göreve atanma tarihi ve ne kadar süre görev yaptığı bilinmemektedir.[2]

Praefectus praetorio[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiberius'un saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Macro'nun, Caligula'nın tahta çıkışını sağlayabilmek için hasta ve yaşlı bir adam olan İmparator Tiberius'u öldürmüş olabileceği iddia edilir. Tiberius'un saltanatının ilerleyen yıllarında, Macro'nun onun sarayı üzerindeki dikkat çekici etkisini kullandığı görülür ve dahası genç prens Gaius Caligula ile arkadaşlık yapmak konusunda çok isteklidir. Suetonius, onun bu genç prensin ilgisine mazhar olabilmek için karısı Eunia'nın (ya da Ennia) Caligula'yla yatmasına izin verdiğinden bahseder.

Caligula'nın saltanatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Caligula'nın 37 yılında tahta çıkması üzerine, Macro geçmiş hizmetlerine karşılık olarak çabuk bir terfi beklentisi içine girdi ancak Caligula onun kendisi için potansiyel bir tehlike olduğunun farkındaydı. Bazı tarihi kaynaklara göre, kendisine Mısır eyaleti valiliği sözü verilmişti ve 38 yılında buraya gitmek için karısı Ennia ile Ostia'ya vardığında tutuklandı ve görevden alındı. Her ikisi de kısa bir süre sonra suikaste kurban gideceklerdi.

Halefleri olarak Marcus Arrecinus Clemens ve Lucius Arruntius Stella atandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Simon Hornblower ve Antony Spawforth, The Oxford Classical Dictionary, 1996, s. 1458, Oxford, Oxford University Press, 3. baskı, isbn = 978-0198606413
  2. ^ Bingham, 63