Nǃxau

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nǃxau
Doğum {{{3}}} 1943(1943-İfade hatası: Tanınmayan noktalama karakteri "{"-{{{3}}})
Tsumkwe, Namibya
Ölüm 1 Temmuz 2003 (58 yaşında)
Tsumkwe, Namibya
Diğer ad(lar)ı Gǃkau
Gcao Coma
Meslek Çiftçi, aktör

Nǃxau (aynı zamanda Gǃkau veya Gcao Coma olarak bilinir), (d. 1943 - ö. 1 Temmuz 2003, Tsumkwe, Namibya), Namibyalı Çiftçi ve aktör. Tanrılar Çıldırmış Olmalı film serilerinde başrol oynayan Afrikalı yerlidir. "Namibya'nın en ünlü aktör"ü olarak değerlendirilmiştir.

Nǃxau, Afrikaans, Tsvana dili ve Hereroca'yı akıcı olarak konuşabiliyordu. Kalahari Çölünden bir San olan N!xau'nun, kendisi de kesin yaşını bilmiyordu. Yönetmen Jamie Uys tarafından keşfedildi ve Tanrılar Çıldırmış Olmalı filminde baş rolde oynadı. Bu filmde oynayana dek şimdiye kadar sadece üç beyaz insan görmüştü. Sadece o filmde 300 dolar aldı. Henüz kazandığı paranın tam değerini bilmiyordu. Maddi şeylere değer vermeyen bir kültürden geldiği için, kazandığı parayı ailesine suyu ve elektriği bulunan bir tuğla ev inşa etmek için kullanmış olmasına rağmen, gelirini yönetmek için becerisi yoktu. 1989'da çevrilen 2. filmde yeterince bilinçliydi ve 80.000 dolar kazandı. 1980 yılında sinemaya adım atan ve Tanrılar Çıldırmış Olmalı filmlerinden sonra bir süre oyunculuğa devam eden Nixau, Film kariyeri bittikten sonra, Namibya'ya döndü. Zamanla eski işi olan çobanlığa geri dönmüş ve hayatının sonuna kadar da ormanda yaşamaya devam etmişti.

Nᴉxau, Hıristiyanlığa geçerek, Temmuz 2000 yılında Yedinci Gün Adventist Kilisesi olarak vaftiz edildi.[1][2]

1 Temmuz 2003 yılında, 58 yaşında Tüberküloz'dan vefat etmiştir. Namibya'da Tsumkve'de yarı-geleneksel törenle 12 Temmuz'da toprağa verilerek ikinci eşinin yanındaki mezarlığı'nda gömüldü. Nǃxau 6 çocuk babasıydı.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]