Tanrılar Çıldırmış Olmalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tanrılar Çıldırmış Olmalı
Gods Must Be Crazy
Yönetmen Jamie Uys
Oyuncular
Dağıtıcı 20th Century Fox
Cinsi Sinema
Renk Renkli
Yapım yılı 1990, Güney Afrika Birliği
Süre 109 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 5 milyon dolar
Hasılat 200 milyon dolar

Tanrılar Çıldırmış Olmalı 1980 yapımı bir Güney Afrika Birliği filmidir. Bir doğa filmi olmakla birlikte komedi unsurları da bol bol kullanılmıştır. Bu ülkeye yönelik kısıtlamalar sebebiyle Botswana üzerinden Dünya film piyasasına girmiş ve büyük ilgi görmüştür.Yönetmeni Jamie Uys‘dur.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Olay bizde genellikle Buşmanlar adıyla bilinen Yerli San halkı arasında geçer. (Bu halkın dilinde ! işaretiyle ifade edilen ses diğer dillerde olmayan ve dilin damağa vurması ile çıkarılan sestir.) Tamamen uygarlıktan uzak yaşarken bir gün bir uçaktan atılmış boş bir kola kutusu bulurlar. Bu kutunun tanrılar tarafından gönderildiğine inanan kabile halkı bu değerli ürüne sahip olmaya çalışmaktadır. Bu durumun gerginliğe sebep olduğunu gören Xi adlı bir avcı ürünü tanrılara iade etmeye karar verir. Halk arasında Tanrının Penceresi adı verilen bir vadiye gidecek ve ürünü tanrılara iade edecektir.

Xi yaya olarak giderken yolda üç kişiye rastlar. Bunlar bir biyolog olan Andrew Stein, yardımcısı M’pudi ve atandığı köy okuluna gitmekte olan Kate Thomson adında bir öğretmendir. Ancak yol Sam Boga yönetimindeki teröristlerin arazisinden geçmektedir. Öğretmen Kate öğrencileriyle birlikte teröristlerin eline düşer. Freni çalışmayan jip, arslan saldırısı, yumurtasını koruyan deve kuşu vb. heyecanlı ve komik olaylarla dolu filmde çok iyi bir avcı olan Xi hayatında ilk defa gördüğü sahipli bir besi hayvanı sürüsünden bir hayvan avlar. Bunun suç sayıldığından habersizdir. Ceza alır, fakat Andrew Stein tarafından rehberlik etme koşuluyla kurtarılır. Daha sonra Andrew dart kullanan Xi nin yardımıyla Kate ve öğrencilerini de kurtarır. Sonunda, Tanrılar Penceresine ulaşan Xi elindeki kola kutusundan kurtulur.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1]