Muhteşem Üçlü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhteşem Üçlü
Secondhand Lions
Muhteşem Üçlü film afişi
YönetmenTim McCanlies
YapımcıDavid Kirschner
Scott Ross
Corey Sienega
YazarTim McCanlies
OyuncularMichael Caine
Robert Duvall
Haley Joel Osment
Nicky Katt
Kyra Sedgwick
MüzikPatrick Doyle
Görüntü yönetmeniJack N. Green
KurguDavid Moritz
DağıtıcıNew Line Cinema
Çıkış tarih(ler)i19 Eylül 2003 (2003-09-19)
Süre111 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$30 milyon[1]
Hasılat$48.3 milyon[1]

Muhteşem Üçlü (orijinal adı: Secondhand Lions), Tim McCanlies'in yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımı Amerikan komedi-drama filmidir. Teksas'ta bir çiftlikte eksantrik büyük dayılarıyla (Robert Duvall ve Michael Caine) birlikte kalması için gönderilen içe dönük bir çocuğun (Haley Joel Osment) hikâyesini anlatıyor.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

14 yaşındaki Walter, sorumsuz annesi Mae tarafından, yazı onlarla birlikte geçirmesi için münzevi ve bekar büyük dayıları Hub ve Garth'ın yanına bırakılır. Harap bir Teksas çiftliğinde yaşamalarına rağmen, gizli bir servete sahip oldukları söylentisi vardır ve bu söylenti onları her gezici satıcının hedefi haline getirir. Bu duruma karşılık onlar da evlerinin verandasında tüfekleriyle otururlar ve gelen satıcılara ateş ederler.

Walter'a tavan arasında bir oda verilir ve dayılar Walter'ı ilk başta hoş karşılamazlar. Onları çocuklarıyla ziyarete gelen diğer para avcısı akrabaların Walter'dan hoşlanmadıklarını fark ettiklerinde bu durum değişir. Walter ise dayılarını paralarının bir kısmını harcamaya ikna eder ama bu harcamaların genelde talihsiz sonuçları olur. Bir sebze bahçesi kurmak için aldıkları tohumların tamamının mısır olduğu ortaya çıkar. Sonra hedef olarak kullanmak için bir aslan sipariş ederler ama yaşlı ve evcil dişi bir sirk hayvanı gelir. Aslanı Walter'a evcil hayvan olarak verirler. Daha sonra, aslan yanlışlıkla kafesinden salınır ve mısır tarlasına girer. Sonradan bu tarla onun yeni evi olur. 50 kiloluk aslan yemi paketlerini yüklerken Hub bayılır ve hastaneye kaldırılır. Hastaneden dönerken, yol kenarındaki bir dükkânda Hub'a sustalı bıçak çeken; ancak kavgada Hub'dan kolayca dayak yiyen 4 serseri ile karşılaşırlar.

Walter'ın çatı katında bulduğu güzel bir kadının fotoğrayla bir yan hikâye oluşur. Bir dizi geçmişe dönüş sahneleriyle Garth, Walter'a Afrika geçmişlerinin hikâyesini anlatır; Afrika'da Hub, güçlü bir Şeyh'e verilen Jasmine (Walter dişi aslanına bu prensesin adını vermiştir) adlı bir Arap prensesine aşık olur. Hub ve Jasmine evlendikten sonra Şeyh, Hub'ın başına ödül koyar ve peşlerinden devamlı suikastçılar yollar. Sonunda Hub, Şeyh'e karşı bir düello kazanır ancak canını bağışlar ve kendisini yakalamayı bırakması için onu uyarır. Walter, hikâyenin devamını Hub'a sorduğunda dayısı ona Jasmine ve bebeğinin doğum esnasında öldüğünü söyler. Hub daha sonra Fransız Yabancı Lejyonu'na döner ve emekli olana kadar orada kalır. Emekliliğini Garth ile çiftlikte sessizce ölümünü bekleyerek geçirmektedir. Walter, annesi ona her zaman yalan söylediği için Hub'dan anlattıklarını doğrulmasını ister. Hub, "Her Çocuğun Bilmesi Gerekenler..." konuşmasının bir parçasıyla, asıl gerçeğin ideallere inanmak kadar önemli olmadığı yanıtını verir. Walter daha sonra Hub'dan, yeterince büyüdüğünde konuşmanın geri kalanını yapmak için hayatta olacağına söz vermesini ister ve Hub isteksizce kabul eder.

Bir akşam geç saatlerde Walter, Garth'ın peşine düşer ve ahırın altında parayla dolu bir odaları olduğunu keşfeder. Başka bir gece, Walter'ın annesi ve şu anki erkek arkadaşı Stan adında sözde "özel dedektif" gelir. Dayılar uyurken Stan ve Mae, onların aslında banka soyguncusu olduğunu iddia ederek Walter'dan dayıların servetlerinin nerede olduğunu söylemesini isterler. Walter onlara söylemek yerine dayılarına inanmayı seçtiğinde Stan, Walter'ı yere serer ve onu dövmeye başlar. Walter'ın tehlikede olduğunu hisseden Jasmine (aslan), mısır tarlasından çıkar ve Stan'e saldırır. Kargaşaya uyanan Hub ve Garth, yaşlı dişi aslanın "yavrusunu" savunurken kalp yetmezliğinden öldüğünü görür.

Ertesi gün Walter annesiyle birlikte çiftlikten ayrılır. Yola çıktığında Mae, Stan'in iyileşmek için onlarla birlikte kalacağını açıklar; ancak Walter annesinden "kendisi için en iyi olan şeyi bir kere olsun yapmasını" ister ve onu terk eder. Hub ve Garth onu tekrar görmekten mutlu olsa da, Walter değişikliklerin olması gerektiği konusunda ısrar eder: dayıları onun eğitim almasını sağlamalı ve dayılarının başka bir nedenden değil de yaşlılıktan ölmelerini istediği için dikkatli yaşamalılardır.

On yedi yıl sonra şerif Walter'a dayılarının çift kanatlı uçakla yaptıkları bir akrobasi uçuşunun başarısız olması yüzünden öldüklerini haber verir. Walter çiftliğe vardığında ona dayılarının vasiyeti verilir, vasiyette "Çocuk her şeyi alır. Bizi kahrolası bahçeye aptal aslanın yanına gömün" yazmaktadır. Sahra Petrolü logosunu taşıyan bir helikopter çiftliğin yakınına iniş yapar ve içinden bir adam küçük çocuğuyla birlikte çıkar ve Walter'a radyoda Hub ve Garth'ın ölümlerini duyduğunu söyler. Gençliğinde "çok zengin bir şeyh" olan dedesinin kendisine anlattığı hikâyelerdeki iki Amerikalının isimlerini fark ettiğini söyler. Adamın küçük oğlu Walter'a dayılarının gerçekten yaşayıp yaşamadığını sorduğunda Walter "Evet. Gerçekten yaşadılar" diye doğrular.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Haley Joel Osment Walter Caldwell
Robert Duvall Hub McCann
Michael Caine Garth McCann
Kyra Sedgwick Mae Caldwell
Nicky Katt Stan
Josh Lucas Yetişkin Walter Caldwell
Michael O'Neill Ralph
Deirdre O'Connell Helen
Christian Kane Genç Hub
Daniel Brooks Şeyhin torununun oğlu
Kevin Haberer Genç Garth
Eric Balfour Şeyhin torunu
Emmanuelle Vaugier Jasmine
Adam Öztürk Şeyh

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Rotten Tomatoes sitesinde 137 eleştirmenden ortalama %60 onay puanı aldı. Filmin izleyici puanı ise %84'tür.[2] Film Metacritic sitesine 33 eleştirmenden 52 puan almıştır. Aynı sitede izleyici puanı 8,6'dır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Secondhand Lions (2003)". Box Office Mojo. 23 Eylül 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2009. 
  2. ^ Secondhand Lions (2003) (İngilizce), 28 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 13 Ekim 2020 
  3. ^ "Metacritic - Secondhand Lions". 30 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]