Muhtar Kasımov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muxtar Kasımov
Doğum Muxtar
10 Ocak 1958(1958-01-10)
Beylegan, Azerbaycan SSC, Sovyetler Birliği
Ölüm 16 Haziran 1992 (34 yaşında)
Hocalı, Azerbaycan
Defin yeri Bakü, Azerbaycan
Çatışma/savaşları Karabağ savaşı
Ödülleri Azerbaycan'ın Millî Kahramanı

Muhtar Gasimov, Azerbaycan'ın Ulusal Kahraman'ı madalyasına sahip asker.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Qasimov Muhtar Cahid oğlu, 10 Ocak 1958'de Beylegan ilinin Kabirli köyünde doğdu. 1974'te 5 sayılı Aghdam okulundan mezun oldu. Aynı yıl Nariman Narimanov adını taşıyan Azerbaycan Devlet Tıp Enstitüsü'nde eğitimine devam etti. Tıp eğitimini tamamladıktan sonra, Khankendi'den çalışmak için ayrıldı. Orada çalışırken Ermeniler arasında ayrılıkçılığa ve milliyetçi propagandaya tanık oldu. Çeşitli baskılara rağmen, çalışmalarına devam etti ve vatandaşlığına bakmaksızın insanlara tıbbi yardım sağladı. 1988'de durumun konturolden çıkması ile, küçük çatışmalardan sonra Agdam'a döndü ve hastanede doktor olarak çalıştı.

Savaşlara Katılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aghdam ilindeki tüm savaşlarda yaralıları kurtarmak için kahramanlık göstermişdi. Hocalı trajedisinden sonra hayatını tamamen cepheye bağladı. 1992 yılının Haziran ayında, Aranbem, Pircamal, Agbulag köyleri için yapılan savaşlarda doktor olarak bilgi ve becerilerini gösterdi. 16 Haziran 1992'de Nakhchvanli köyü için giden savaşların birinde görevini yerine getirirken vefat etti.[1]

Aile durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Evliydi.

Ulusal Kahraman[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın 5 Şubat 1993 tarihli kararıyla Muhtar Gasimov Muhtar Cahid oğlu, ölümünden sonra "Azerbaycan Ulusal Kahramanı" unvanını aldı.

Bakü'deki Şehitliye defn edildi.

Hatırası[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Rashad Gasimov, Ulusal Kahraman Muhtar Gasimov'dan bahs eden "Vatan sevgisi" adlı bir belgesel film çekti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Askerov, Vügar (2005). Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları (I nəşr) (PDF) (Azerice) (Qapp-poliqraf bas.). Bakü. s. 250. 9 Ocak 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2019. 
  2. ^ Milli Qəhrəmanlar haqqında sənədli filmlər təqdim olunub: [Rəşad Qasımovun Muxtar Qasımovdan bəhs edən “Vətən sevgisi” sənədli filminin nümayişi haqqında] //Mədəniyyət.- 2015.- 4 dekabr.- S.7.