İçeriğe atla

ACCA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
the Association of Chartered Certified Accountants
Kuruluş30 Kasım 1904
KurucuLeo Lee (Başkan)
Helen Brand (CEO)
Genel merkezi,
Web sitesiaccaglobal.com

1904 yılında kurulan ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), finans ve muhasebe profesyonellerine global mesleki yeterlilik ve ruhsatlandırma sunan mesleki kuruluştur. Merkezi Londra’da bulunan ACCA’in, 54 ülkede 101 ofisi bulunmaktadır. İstanbul’daki ofisi, Levent’te, Büyükdere Caddesi 193 Plaza’dadır. Dünya genelinde 323 Onaylı Öğrenme İş Ortağı (Approved Learning Partners) ve 7.300’den fazla Onaylı İşveren ile muhasebe ve finans profesyonellerinin iş hayatındaki gelişimini sağlar. ACCA, kamu yararına çalışan bir mesleki örgüttür ve ilkelere dayalı regülasyonları teşvik eder. Uluslararası araştırmalarla toplumda muhasebe mesleğinin değerini artırmayı hedeflemektedir.

Her yıl üç ayda bir British Council’de gerçekleşen sınavlarıyla duygusal zeka, liderlik, etik, analitik zeka gibi çeşitli becerilerini ölçümler. 13 aşamadan oluşan ve tamamı İngilizce olan sınavları tamamlayan adaylar, tüm dünyada geçerliliği olan prestijli ACCA mesleki yeterlilik ruhsatına sahip olarak tam donanımlı finans ve muhasebe profesyonellerine dönüşerek gelecekteki liderlik pozisyonlarına hazır hale gelirler. Türkiye’de TÜRMOB ile yürüttükleri stratejik ortaklık sayesinde TÜRMOB üyelerinin ve stajyerlerinin sınav ücretleriyle ilgili avantajları bulunmaktadır. ACCA Ruhsatı nasıl alınır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ACCA Ruhsatı nasıl alınır". accaglobal.com. 8 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]