Muharrem Tahsin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Muharrem Tahsin (Muharrem Tahsinov) (Razgrad, 1929)

Bulgaristan Razgrad ili Gökçesu köyü'nde (Sina Voda) dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, ortaokulu Razgrad'ta, liseyi de Şumnu'da tamamladı. Sofya Üniversitesi'nin Türkoloji Anabilim Dalından mezun oldu. Kırcaali Türk Öğretmen Okulu'nda (Türk Pedagoji Mektebinde) bir yıl öğretmenlik yaptı. Sofya'ya atandı, gazeteciliğe başladı. Önce, Türkçe çıkan "Piyoner" başlıklı çocuk dergisinde çalıştı, sonra dergi kapatılınca "Halk Gençliği" gazetesine geçti. Bu gazete de kapatılınca "Yeni Işık" gazetesinde işe başladı. Uzun yıllar gazetenin "Kültür" bölümünün sorumlu editörlüğünü yaptı. Daha sonraları da emekliye ayrıldı. Halen Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin çocuklara ait basın organı Filiz gazetesini çıkarmaktadır.

Muharrem Tahsin, hikâye, portre, eleştiri, söyleşi vb. yazılar yazdı. Bunlar dergi ve gazete sayfalarında yayımlandı. Bu çalışmaları kitaplarda toplandı. Yazarın "Ayak Sesleri" ve "Enser" adlı hikâye kitapları "Çarıklı Filozof" başlıklı bilmece derlemesi, "Biz Bize" adlı bir deneme kitabı vardır. 1996'da "Eğil Kulağına Söyleyeyim" başlıklı çocuk hikâyeleri kitabını yayımladı.

Türkçenin okutulduğu yıllarda okul kitapları yazmıştır. Günün gerçekleri, yenileşme sancıları, hayat sevgisi Muharrem Tahsin'in işlediği esas konulardır.