Muhammere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Muhammere

Muhammere (محمرة) ya da Acuka (Abhazcaаџьыка, аџьыкаҟaҧшь veya aџьыкаҵәаҵәа, Gürcüceაჯიკა, Rusçaаджика); "Muhammere" ya da diğer adı ile "Acıka", Kafkas halklarına özgü, kahvaltılık ve yemeklik olarak iki çeşidi olan, biber, ceviz ve çeşitli baharatların karışımından yapılan tuzlu meze.

Acıka

Yaygın olarak tüketildiği ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafkas kökenli halkların (Çerkesler, Abhazlar, Gürcüler, Tatarlar, Azeriler) ortak ve geleneksel mutfaklarının ayrılmaz lezzetidir. İçine konan biberin rengine bağlı olarak kırmızıdan turuncuya kadar değişen renklerde olabilir. Yine içine konan bibere bağlı olarak acı ya da tatlı olarak yapılan acuka, genelde soğuk olarak kahvaltıda ekmek ile tüketilir.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel içeriği; Kırmızıbiber salçası, zeytinyağı, tuz, sarımsak, ekmek içi, kişniş tohumu, karabiber, reyhan, ve öğütülmüş cevizden müteşekkildir. Yemeklik acuka daha tuzlu daha acı ve cevizsiz iken, kahvaltıda tüketilecek ise, tuz miktarı az, acısız ve öğütülmüş ceviz ile yapılır. Taze toplanmış bahçe biberi en başlıca malzemesidir.

Üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapılışı emek ve zaman isteyen acuka, bu nedenle kırsal kesimde kadınlar tarafından bir seferde çok miktarda yapılır. Tuzlu yapısı sayesinde raf ömrü uzun olduğundan, kışları çetin geçen bölgelerdeki (Kafkasya, Doğu Anadolu v.b.) halklar tarafından daha çok tercih edilmiştir. İçine katılan baharatların çeşidi ve miktarına bağlı olarak lezzeti değişiklik gösterdiğinden, yapan kişiye göre kişisellik kazanır. Günümüzde ticari olarak bazı marketlerdede satılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]