Muchinga Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muchinga
Muchinga Bölgesi
Muchinga Bölgesi
Genel bilgiler
Ülke: Zambiya Zambiya
Başkent: Chinsali
Yüzölçümü: 87,806 km²
Nüfus: 895,058 (2015)
Nüfus yoğunluğu: 10 kişi/km² (2015)

Muchinga, Afrika ülkesi Zambiya'nın toplamda var olan on bölgesinden bir tanesidir.

Muchinga, Kuzey ve Doğu bölgelerine ait olan ilçelerin bir kısmının bir araya getirilmesi ile 2011 yılında kurulmuştur. Bu bölgelerin ilçelerinin yanı sıra yeni ilçe de kurulan bölgenin güncel bilgileri mevcut olmamakla birlikte Kuzey Bölgesi ile Doğu Bölgesi arasında yer aldığı bilinmektedir.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muchinga sahip olduğu yüzölçümü ile ülkenin en büyük dördüncü bölgesi konumundayken, nüfus açısından ülkenin en az nüfusa sahip ikinci bölgesi konumundadır. Bölge güneyde Doğu, güneybatıda Merkez, batıda Luapula Bölgesi, kuzeybatıda Kuzey bölgeleri ile komşu konumuda bulunurken, kuzeyde Tanzanya, doğuda da Malavi ülkeleri ile sınıra sahiptir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemin devlet başkanı Michael Sata Ekim 2011'de yaptığı açıklamada yeni ilin kurulacağını açıklamıştır.[2] Sata, Kasım 2011 tarihinde de ilinin bakanını da açıklamıştır. Bu karar doğrultusunda da meclis yeni ilin kurulmasını onaylayarak ülkenin onuncu ilinin kuruluşunu resmen ilan etmiştir.[3]

İdarî yapılanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin merkez şehri Chinsali'dir. 2011 yılında oluşturulan bölgenin toplamda yedi adet ilçesi bulunmaktadır.

Not: Yeni oluşturulan Muchinga bölgesine bağlı ilçeler olan Chama (daha önceden Doğu Bölgesi) ile Chinsali, Isoka, Mpika ve Nakonde (daha önceden Kuzey Bölgesi) ilçeleri, Zambiya'ya bağlı maddelerde gösterilen haritalarda hala eski bağlı oldukları bölgelerde gösterilmektedir. Bölge ilçelerinden Mafinga ve Shiwangandu ise yeni oluşturulmuş ilçelerdir. Yeni bölgeye ait güncel bir harita bulunmamaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yeni oluşturulan Muchinga Bölgesi 25 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. {{|url=https://web.archive.org/web/20181225143806/http://www.statoids.com/uzm.html%20 |tarih=25 Aralık 2018 }} (İngilizce)
  2. ^ "Yeni bir il oluşturuluyor". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2016. 
  3. ^ "Yeni ilin kuruluşu resmen gerçekleştirildi". 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]