Kuzey Bölgesi (Zambiya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey
Kuzey Bölgesi
Genel bilgiler
Ülke: Zambiya Zambiya
Başkent: Kasama
Yüzölçümü: 147,826 km²
Nüfus: 1,759,600 (2010)
Nüfus yoğunluğu: 7 kişi/km² (2010)

Kuzey, Afrika ülkesi Zambiya'nın toplamda var olan on bölgesinden bir tanesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey bölgesi yüzölçümü açısından ülkenin en büyük bölgesi konumundayken, 2011 yılında bu bölgenin bir kısmı ile Muchinga Bölgesi oluşturulması ile orta büyüklükteki bir bölge konumuna gelmiştir. Aynı gerekçeler ile de nüfus açısından ülkenin en büyük üçüncü bölgesi konumundayken orta yoğunluktaki bölgelerinden biri haline gelmiştir. Bölge batıda Luapula Bölgesi, güneydoğuda Muchinga Bölgesi, kuzeydoğuda Tanzanya ve kuzeyde ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile komşu konumundadır.

İdarî yapılanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin idarî başkenti Kasama'dır. Bölge kendi içerisinde ayrıca sekiz ilçeye ayrılmış konumda olup, bu ilçeler şu şekilde sıralanmaktadır:

Kuzey Bölgesi ilçeleri (Harita tarihi:2010)

Not:Yeni oluşturulan Muchinga bölgesine bağlı ilçeler olan Chama (daha önceden Doğu Bölgesi) ile Chinsali, Isoka, Mpika ve Nakonde (daha önceden Kuzey Bölgesi) ilçeleri bu maddede gösterilen haritalarda hala eski bağlı oldukları bölgelerde gösterilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge genelinde 2010 resmî verilerine göre 1,759,600 kişi yaşamaktadır.[1] Bölge 147,826 km² yüzölçümü ile ülkenin en büyük bölgesi konumundadır.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]