İçeriğe atla

Mr. Mister

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mr. Mister
"Mr. Mister" ya da diğer bilinen adlarıyla "The Misters" Steven Park George, Richard James Page, Lee Patrick Mastelotto, Steven Mark Farris
Genel bilgiler
Diğer adlarıThe Misters
Başladığı yerABD
TarzlarPop Rock, New Wave, Soft Rock, rock, Rock and Roll
Etkin yıllar1981-1989
Müzik şirketiRCA, Little Dume Records
İlişkili hareketlerThe Bangles, Toto, Third Matinee, Pages,
Resmî sitemrmisterofficial.com
Eski üyelerRichard Page,Steve Farris,Steve George,Pat Mastelotto

The Misters "Mr. Mister" 1980'li yılların efsanevi Amerikan Rock 'N' Roll grubu. Grup, Grubun "Beyni" Lideri - Baş Bassist/Ana Vokalist "Richard James Page",Baş Gitarist/Vokalist:"Steven Mark Farris", Klavyeci/Saksafonist/Vokalist:"Steven Park George" ve Baterist/Davulcu/Vokalist:"Lee Patrick Mastelotto" 'dan oluşuyordu. Grubun adı whether report albümü olan Mr. Gone bir başka adıyla Mr. this veya Mr. That son olarak Mr. Mister olarak seçilmiştir. 1980'li yılların melodi seslerini temsil ettiği düşünülebilir.

The Bangles "Bangles" grubunun kardeş grubudur.[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11]

Popülaritesi[değiştir | kaynağı değiştir]

En ünlü parçalarından Broken Wings - Kyrie - We Belong To No One - Waiting In My Dreams - Stand And Deliver 80'lerin efsanevi televizyon dizisi Kanun Namına'nın The Best Of Kanun Namına(Miami Vice) albümünde yer almaktadır.. Miami Vice sayesinde ününe daha bir ün katmıştır.. Grup 1990'ların sonunda tıpkı kardeş grupları The Bangles "Bangles" gibi tekrar toplanma kararı alarak tekrar toplandı.

Ayrıca Power Over Me parçası Allah'ın gücünden ve yalnızca Allah'a sığınmak sözlerinden kurulmuştur.

Günümüz gençlerinin de grup kurarken en önemli idollerindendir,ayrıca parçaları Grand Theft Auto Vice City - Grand Theft Auto Vice City Stories ve Kanun Namına dizileri sayesinde günümüzde de ayrıcalıklı yerlerini korumaktadır.

Grand Theft Auto Vice City oyununda bakınız 1986,New York Şehri(Liberty City) dönemin en büyük mafya ailelerinden Forellilerin kamufile olmak için paravan olarak kullandıkları lokantanın gizli mafya toplantı odasında Mr. Mister'ın - Broken Wings adlı parçası çalmaktadır.Ayrıca oyun içerisinde de Emotion 98.3 adlı radyo istasyonunda da çalarken bulabilirsiniz,hatta Kanun Namına'nın yine soundtrack'i olan dizinin baş karakteri Dedektif James "Sonny" Crockett için (org)Jan Hammer-(gitar)Tim Truman ve (bateri)John Petersan üçlüsünün yaptığı Crockett's Theme de yine aynı oyunda diziye güzel bir hatırlatma ve gönderme olarak bulunabilir.

Grup 1988-1989 yılında Şili'de verdikleri konserlerin ilki olan 1988 yılındaki konserlerinde, dönemin diktatör Pinochet cunta yönetimi tarafından grubun ve grubun şarkı söz yazarı John Lang'in (Richard Page'in kuzeni) ülkedeki diktatör iktidara ve devlet başkanı Augusto Pinochet'e yaptığı insan hakları ihlalleri ve baskılar nedeniyle karşı çıkan sanatçılara, müzisyenlere, aktörlere ve aktrislere destek verdikleri için 1988 yılında Viña del Mar Uluslararası Şarkı Festivali'nde verdikleri ilk konserin ardından The Misters "Mr. Mister" grubu ile grubun söz yazarı John Lang (Richard Page'in kuzeni) ve menajerleri George Ghiz ABD'ye geri dönmek için otellerinden ayrılıp havaalanına gitmek istediklerinde bir süre alıkonulmuşlardı. Bunun nedeni 1988 konserinde grubun solisti Richard Page eline mikrofonu alıp Şili'li sanatçılara, müzisyenlere, aktörlere ve aktrislere destek vererek "I'm not politician,I'm only a musician and I love you" demesiyle oraya gelen ve sahne dışında olan yüzlerce seyircinin I LOVE YOU MR. MISTER - YOU ALWAYS GONNA BE FOREVER çığlıkları atmasıydı. Devlet başkanı Augusto Pinochet ve iktidardaki diktatör yönetim daha önce Sting'in "Nothing Like The Sun" albümünü Şili'de yasaklamıştı. Richard Page ve The Misters "Mr. Mister" grubunun Şili konserlerinde demokrasi ve özgürlüklere karşı bu denli duyarlılığı bir anlamda grubun şu andaki System Of Down gibi ahlaksız-Türk düşmanı ve Irkçı gruplara da bir anlamda Müzisyensen müziğine bak,ırkçı saçmalıklarını müziğe alet etme ayarında Richard Page tarafından grubu adına verilen çok iyi bir ayardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016.