Mother (video oyunu serisi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mother
Mother serisinin logosu
TürRol yapma
Yapımcı
YayımcıNintendo
YaratanShigesato Itoi
PlatformlarNES, SNES, Game Boy Advance, Wii U, Nintendo 3DS
İlk yayınMother
27 Temmuz 1989
Son yayınEarthBound Beginnings
14 Haziran 2015

Mother (Japoncaマザー Mazā) veya Japonya dışında EarthBound, Nintendo tarafından yayınlanan rol yapma video oyunu serisidir.[1] Seri, Shigesato Itoi tarafından yazılmış olup Dragon Quest serisinde modellenen oyun mekaniğine sahiptir ve mizah, özgünlük ve parodi duygusu ile bilinmektedir. Oyuncu, hareketli gündelik nesneler, uzaylılar ve beyinleri yıkanmış insanları içeren düşman düşmanlarla savaşmak için silahlar ve psişik güçler kullanır. Serideki önemli unsurlar arasında arsaya ışıklı bir yaklaşım, saykodelik arka plana sahip savaş serileri ve "haddeleme HP metre": oyuncu sağlığı anında çıkarılmak yerine bir kilometre sayacı gibi keneler ve oyuncunun iyileşme gibi önleyici eylemler yapmasına izin veren veya hasar tamamen dağıtılmadan savaşı bitirebilen HP metre bulunmaktadır.

Mother, yaygın olarak bir video oyunu klasiği olarak kabul edilir ve birden fazla en iyi 10 video oyunu listesine dahil edilir.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mother (NES) News, Reviews, Trailer & Screenshots". Nintendo Life. 7 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]