Mos Def

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Dante Terrell Smith ya da bilinen adıyla Mos Def (d. 11 Aralık 1973, Brooklyn), Amerikalı Müslüman rap müzik sanatçısı.

Siyasi şarkı sözleri ve protest tavırlarıyla Amerika'da gangsta rap türüne alternatif olmuştur. Dante Terrell Smith adıyla Brooklyn'de doğmuştur.

Müzik Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müziğe erkek kardeşi DCQ ve kızkardeşi Ces'le birlikte kurduğu Urban Thermo Dynamics adlı grupla başladı. İlk olarak Payday Plak Şirketi'yle anlaştı fakat grup yalnız iki şarkı çıkardı ve ilk albümleri Manifest Destiny, 2004 yılına kadar piyasaya sürülmedi. 1999 yılında ilk solo albümü Black on Both Sideı çıkardı. Bu albümle rap müzik piyasasının en büyük isimlerden biri haline geldi. 2. albümü The New Danger (2004) yılında piyasaya süren sanatçı, bu albümle En İyi Alternatif Performans dalında Grammy adayı oldu. Ayrıca, tarihi belli olmamakla birlikte, Blackstar ve Arrested Development gruplarında da bulunmuştur.

2005 yılında, Mos Def, Bush yönetiminin Katrina felaketi sonrasındaki politikasını eleştiren Katrina Clap adlı single'ı yayınlayarak politik tavrını sürdürmeye devam etti. Mos Def sonradan müslüman olmuştur, ve bu kararından sonra solo albümlerindeki parçalarına 'Bismillahirrahmanirrahim' diyerek başlamıştır. ABD de bazı siyasilerle 11 Eylül saldırılarıyla ilgili polemiğe girmiştir. Kariyeri süresince DJ Shadow, DJ Premier, DJ Krush gibi ünlü prodüktör & DJ'lerle çalışmıştır.

Ayrıca Mos Def The Ecstatic adlı albümünün 'Supermagic' parçasında Selda Bağcan - İnce İnce Bir Kar Yağar şarkısını sample'layarak kendi şarkısında altyapı olarak kullanmış ve şarkının belli kısımlarında Selda Bağcan'ın kendi sesine yer vermiştir. Bunun sonucunda Selda Bağcan, (buradan sonrasında bulunan bilgi hakkında bir kesinlik belirtemem) Mos Def'e dava açıp, dava'yı kaybediyor. Ve şu açıklamayı yapıyor: "O kişi şarkımı kullanınca Amerika’daki Türkler “Bundan haberiniz var mı?” diye mail yolladı bana. O sayede haberim oldu. 2005 yılında İngiltere’de “Türkülerimiz 2” adlı bir albümüm yayınlanmıştı. Onlar, böyle bir hakları olmamasına rağmen Amerika’daki bir firmaya satmışlar. Şarkı önce Dr. No diye birine verilmiş, sonra da Mos Def’e gitmiş."

Oyunculuk Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mos Def'in oyunculuk kariyeri de, en az müzik kariyeri kadar başarılıdır. Geçmişten günümüze birçok filmde rol oynamıştır ve, bu filmlerdeki rol kabiliyetiyle oyunculuğun kendisi için sadece bir hobi olmadığını göstermiştir. Oynadığı filmlerden bazıları ise: Cadillac Records, The Italian Job, Hitchhiker's Guide to The Galaxy, 16 Blocks, The Woodsman, Be Kind Rewind, Something The Lord Made. Ayrıca Dexter dizisinde de rol almıştır.