Morina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Morina
Atlantic cod.jpg
Atlantik morinası (Gadus morhua)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Actinopterygii
Takım: Gadiformes
Familya: Gadidae
Cins: Gadus
Linnaeus
Türler
Metne bakınız

Morina, Gadidae familyasına mensup Gadus cinsi balıkların genel adıdır. Ayrıca diğer bazı balık çeşitleri için de kullanılabilen genel bir addır.

Morina balığı suyun derinliğine göre renk değiştirebilme özelliğine sahiptir. Morinanın ağırlığı yaklaşık 4,5 kg ile 11,3 kg arasındadır. Bunun yanında 90 kg'a varabilen türlerinin olduğu da saptanmıştır. Boyu 37,5 cm'ye ulaşan morina balığı genellikle kıyıya yakın kesimlerde yaşar. En önemli özelliklerinden biri de bir defada 1.000.000 dan fazla yumurta bırakmasıdır.

Morina, hafif tadı, düşük yağ içeriği ve kolaylıkla dağılan yoğun beyaz etiyle ünlü bir balıktır. Morinanın ciğerinden elde edilen yağ, önemli bir A vitamini, D vitamini, omega-3 yağ asitleri (EPA ve dokosaheksaenoik asit) kaynağıdır.

Kullanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Morina Fransa'nın Provence yöresinde brandade üretiminde kullanılır. Ev yemeği olarak tuzlanmış morina balığı kızartılır ve domates sosunda servis edilir. Noel Arifesinde morina geberotu ile süslenmiş kırmızı şarap sosunda servis edilir. Morue à la provençale fırında pişirilebilir.[1][2]

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David, Elizabeth (1999). French Provincial Cooking. Penguin. 
  2. ^ "La morue raccommodée "à la provençale" de Maryse". Régal. 2 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2019.