Morihiro Hosokawa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Morihiro Hosokawa
細川 護熙
Japonya Başbakanı
Görev süresi
9 Ağustos 1993 - 28 Nisan 1994
Hükümdar Akihito
Yerine geldiği Kiichi Miyazawa
Yerine gelen Tsutomu Hata
Kişisel bilgiler
Doğum 14 Ocak 1938 (86 yaşında)
Tokyo, Japonya
Partisi Liberal Demokrat Parti (1992 öncesi)
Yeni Parti (1992–1994)
Evlilik(ler) Kayoko Hosokawa

Morihiro Hosokawa(細川 護煕), 9 Ağustos 1993- 28 Nisan 1994 tarihleri arasında görev yapmış olan 79. Japonya başbakanıdır. Kendisinin başbakanlık yaptığı koalisyon hükûmeti 1955 yılından beri Liberal Demokrat Parti'nin yer almadığı ilk hükûmettir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hosokawa Morihiro 1938'de Tokyo'da doğmuştur ve Marquis Morisada Hosokawa'nın en büyük oğludur. Ayrıca 1940-1941 tarihleri arasında Japonya başbakanlığını yapmış olan Fumimaro Konoe'nin torunudur.

1961 yılında Sofya Üniversitesi'nden hukuk alanında lisans diplomasını almıştır. Birkaç yıl boyunca Asahi Shimbun adlı gazetede çalışan Morihiro 1971 yılında Liberal Demokrat Parti sıralarından Kumamoto şehrini temsilen milletvekili seçilmiştir.

2 dönem boyunca Japonya Ulusal Dieti'nde görev yapan Morihiro Hosokawa, 1993 yılında Kumanoto valiliği görevine atanınca bu görevinden ayrılmıştır. Valilik görevini 1991 yılına dek sürdürmüş 1992 yılında ise LDP içindeki yolsuzluğa artık tahammül edemeyeceğini bildirerek istifa etmiş ve daha reformcu bir çizgide olan Yeni Parti'yi kurmuştur.

Başbakan seçilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılı yazında LDP Japonya Ulusal Dieti'ndeki 38 yıldır sürdürdüğü çoğunluğunu kaybetmiş ve yerine 8 partinin yer aldığı bir kolisyon hükûmeti kurulmuştur. Kurulan bu yeni hükûmet, Japon halkına sosyal, siyasal ve iktisadî alanda yeni reformlar vadediyordu. Hosakawa bu koalisyon içindeki önemli isimlerden biri idi ve yeni kabinenin başbakanı olarak seçildi.

Yeni seçilen Hosakawa'nın ilk yaptığı işlerden biri geçmişte 38 yıl boyunca iktidara gelen hiçbir partinin ve Japon İmparatorunun da hiçbbir şekilde dile getirmediği şeyleri söylemek olmuştur.[1] 15 Ağustos 1993 tarihinde yaptığı konuşmada İkinci Dünya Savaşı'ından "nefretin savaşı, hatalı savaş" gibi ifadelerle bahsetmiş, savaş boyunca hem Japonya'da hem de Japonya'nın komşusu olan Asya ülkelerinde ve bütün dünyada çeşitli halkların çektiği acılar için savaşın sorumluluklarını kabul ettiğini belirtmiştir.

6 Kasım 1993 tarihinde Güney Kore'yi ziyaret etmiş, 19 Mart 1994 tarihinde Çin'e gerçekleştirdiği ziyarette çevrenin korunması konularında iki ülke arasında iş birliği yapılmasına ilişkin bir anlaşma imzalamıştır.

Her ne kadar başında bulunduğu koalisyon hükûmeti seçim sistemini revize etmek istemiş olsa da Hosokowa'nın başbakanlığı uzun sürmediğinden kimi alanlardaki reformlar yapılamamıştır. Ayrıca bu dönemde kendisine 1980'li yıllarda bazı kişisel fonları yanlış şekilde kullandığı suçlaması yöneltilmiştir.[2] Bu suçlamanın ardından istifa etmek zorunda kalan Hosokawa'nın başbakanlığı 8 ay sürebilmiştir. İstifasının ardından koalisyon Shinseito başkanı Tsutomu Hata tarafından devralınmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Kiichi Miyazawa
Japonya Başbakanı
1993–1994
Sonra gelen
Tsutomu Hata
Diplomatik görevi
Önce gelen
Kiichi Miyazawa
G7 Başkanı
1993
Sonra gelen
Silvio Berlusconi
Akademik görevi
Yeni makam Tohoku Sanat ve Tasarım Üniversitesi Başkanı
2011–günümüz
Görevde
Kyoto Sanat ve Tasarım Üniversitesi Başkanı
2011–günümüz