Moors cinayetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Moors cinayetleri, 1963 Temmuz ve 1965 Ekimi arasında Ian Brady ve Myra Hindley tarafından İngiltere'nin bugünkü adıyla Greater Manchester bölgesinde gerçekleştirilen cinayetlerdir. Pauline Reade, John Kilbride, Keith Bennett, Lesley Ann Downey ve Edward Evans isimlerindeki 10 ila 17 yaş arasındaki kurbanların en az dördü cinsel saldırıya maruz kalmıştır. İki kurbanın gömülü oldukları yer Saddleworth Moor civarında bulunduğu için cinayetler bu şekilde isimlendirilmiştir. 1987 yılında aynı yerde başka bir kurbanın daha cesedi bulundu. Bu, Brandy ve Hindley'in 1966 senesinde görülen davasından 20 sene sonrasına denk geliyordu. Dördüncü kurban Keith Bennett'in bedeninin orada yakıldığından şüphe edildi. Ama tekrarlanan aramalara karşın bir şey bulunamadı.

Kurbanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pauline Reade[değiştir | kaynağı değiştir]

Pauline Reade (18 Şubat 1947 - 12 Temmuz 1963) 16 yaşındayken öldürülen İngiliz kız çocuğu.

12 Temmuz 1963 Cuma günü, komşusu Myra Hindley'in erkek arkadaşı Ian Brady tarafından öldürüldü. Myra, yaşlı bir adamdan bir yük taşıtı ödünç alır ve onu kaybettiği eldivenlerini bulmaya yardım etmesi ricası ile kandırıp şehrin dışındaki Saddleworth Bataklığına götürür. Ian arkadan takip etmektedir. Karşılaştırdıkları yerde buluşunca Myra onu Ian ile tanıştırır. Brady Pauline ile uzaklaşır ve taciz eder. Kız kanlar içinde yerde yatmaktadır ve inlemektedir. Myra ile Ian kızı gömerler.

Pauline'nin ortalıktan kayboluşu Kasım 1986'ya kadar bir muammaydı fakat Myra ile Ian Pauline'yi ve 12 yaşındaki Keith Bennett'i öldürdüklerini itiraf ederler. Ian ve Myra polislere Pauline'nin vücudunun bulunması için yardım ederler ve 1 Temmuz 1987 günü Pauline'nin cesedi bulunur. Keith Bennett hala bulunamamıştır.