Monte Rosa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Merkezi Monte Rosa masifi, güneyde (sağda) Dufourspitze ve kuzeyde (solda) Nordend ile batı kanadının hemen altında Monte Rosa Buzulu, üstte Gorner Buzulu solda ve Grenzgletscher sağda. Neredeyse dikey olan doğu duvarı (arkadaki, görünmeyen) öndeki görünen kısımdan daha yüksek bir yüksekliğe sahiptir.

Monte Rosa, Pennine Alpleri'nin doğu kesiminde, İtalya (Piedmont ve Aosta Vadisi) ile İsviçre (Valais) arasındaki sınırda bulunan bir dağ masifidir. Masifin 4.000 m'yi aşan birçok zirvesi arasında en yüksek zirvesi, Alpler'in ve Batı Avrupa'nın Mont Blanc'tan sonra ikinci en yüksek dağı olan Dufourspitze'dir (4.634 m).[1] Monte Rosa'nın İtalya'ya bakan doğu yüzü yaklaşık 2.400 metre yüksekliğe sahiptir ve Alpler'in en yüksek dağ duvarıdır.

Grup, Rhône ve Po havzaları arasındaki havzada yer alır ve Alpler'de beşinci sırada yer alan 2165 metrelik topografik öneme sahiptir.

Monte Rosa masifinin dört yüzü vardır. Üçü İtalya'da: Val de Gressoney'in yukarısına doğru ilerleyen Liskamm ; Valle della Sesia'nın üst kısmında Alagna Valsesia'nın üzerindeki Valsesian yüzü; ve Valle Anzasca'daki Macugnaga'nın üzerindeki dik, büyük doğu duvarı. İsviçre'nin kuzeybatı yüzünde Zermatt ile Mattertal'a doğru akan birkaç buzul (Alplerdeki en büyük buzullardan biri) vardır.[2]

Monte Rosa, hem İsviçre'nin hem de Pennine Alpleri'nin en yüksek dağıdır ve aynı zamanda Alpler'in ve Kafkasya dışında Avrupa'nın en yüksek ikinci dağıdır.[2][3][4]

Her yaz birçok dağcı, dağın batı kanadındaki Monte Rosa Kulübesi'nden normal rota üzerinden zirvelerinden birine veya Signalkuppe'deki Margherita Kulübesine araştırma istasyonu olarak kullanılıyor. Pek çok turist ve yürüyüşçü de Alpler'in en yüksek zirvelerinden bazılarına uzanan bir panoramayı görmek için masifin kuzeybatı tarafındaki Gornergrat'a geliyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John Ball, A Guide to the Western Alps, pp. 308-314
  2. ^ a b CARTE NATIONALE SUISSE N 3 SUISSE SUD-OUEST (Harita) (2018 bas.). ISBN 978-3-302-00003-9.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "map" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ Reinhold Messner, The big walls: from the North Face of the Eiger to the South Face of Dhaulagiri, p. 23
  4. ^ The Caucasus Mountains, which include higher peaks than the Alps, are usually included on political maps of Europe, although not systematically. If the Europe–Asia border is defined north of the Caucasus, Monte Rosa is the second-highest summit in Europe after Mont Blanc (or third if Mont Blanc de Courmayeur is considered as a summit).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]