Monte Pissis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Monte Pissis
Cerro Pissis
Monte Pissis.jpg
En yüksek noktası
Yükseklik 6.795 m
Çıkıntı 2.145 metre (7.037 ft)
Koordinatlar 27° 46′G, 68° 51′B 
Coğrafya
Konum Arjantin
Tırmanma
İlk tırmanan 1937 Osiecki/Szczepanski

Monte Pissis (veya Cerro Pissis) Arjantin 'de 6.795 m yükseklikle Güney Amerika 'nın üçüncü en yüksek dağı ve büyük ihtimalle Dünya'nın en yüksek ikinci volkanı. İlk olarak 1937 yılında Osiecki/Szczepanski tarafından tırmanılmıştır. Andlar'ın bu volkanı Arjantin ve Şili sınırında Atacama Çölü alanındadır.

1994 yılında arjantinli bir uzman grubu modern GPS-tekniğinin yardımıyla Monte Pissis'in yüksekliğini 6.882 m olarak ölçmüştür. Bu verilere göre Monte Pissis Ojos del Salado önünde Dünya'nın en yüksek volkanı olarak kabul edilecekti. Bu ölçümün , takip eden yıllarda yapılan ölçümlerde hatalı olduğu ortaya çıkmış, bütün değerlerin 6.800 m. altında olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle olasılıkların sınırında olan kesin verilerle yeryüzünün "sadece" ikinci en yüksek volkanıdır.

Dağ, yerleşime çok uzak bir coğrafyada yer aldığından, tırmanış çıkış noktasına, GPS yardımıyla bir arazi aracı vasıtasıyla ulaşılabilir. Dağa çok ender tırmanılır. Tırmanış için yekpare buzul alanda yürümek için tırmanış demiri gereklidir. 6200 m yükseklikte kamp yapmaya uygun, buzsuz bir alan mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]