İçeriğe atla

Mol hidatiform

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mol hidatiform
Mol hidatiform histopatolojik görüntüsü (Hemotoksilen-eozin boyama)
UzmanlıkPatoloji Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Molar gebelik veya mol hidatiform, gebeliğin anormal bir formudur. Gestasyonel trofoblastik hastalıklar içinde en sık görülen formdur. Yumurtanın döllenmesindeki bazı hatalar sonucu rahim içinde cansız bir organizma oluşur ve böylece normal gebelik süreci devam ederken patolojik bir süreç başlar.[1] Molar gebelik parsiyel ve komplet olarak iki kategoriye ayrılır.

Komplet mol hidatiform

[değiştir | kaynağı değiştir]

Gebelik ürününün genetik yapısı sadece baba kaynaklıdır ve diploid yapıdadır. Bu yapı iki şekilde oluşabilir;

  1. Tek spermden gelen baba orjinli haploid genom 23,X'tir ve bunun ikilenmesi sonucunda oluşan 46,XX genotipi meydana gelir. Ovum boşken döllenme olur.
  2. Boş ovum iki ayrı sperm tarafından döllenir, 46,XX veya 46,XY genotipi oluşur.[2]

Parsiyel mol hidatiform

[değiştir | kaynağı değiştir]

Gebelik ürününün genetik yapısı hem anne hem baba orjinlidir. Bunun sonucu triploid yapıdadır (en sık 69,XXY). Ebeveynlerden birinden 2n (diploid) sayıda kromozom gelirken diğerinden n (haploid) sayıda kromozom gelmektedir.

Tanı ultrason incelemesi ve hCG hormon yüksekliği ile konulur. Kesin tanı ise küretaj materyalinin histopatolojik incelenmesi ile konulur.

  1. ^ Cotran RS, Kumar V, Fausto N, Nelso F, Robbins SL, Abbas AK (2005). Robbins and Cotran pathologic basis of disease (7.7sayfa=1110 bas.). St. Louis, Mo: Elsevier Saunders. ISBN 0-7216-0187-1. 
  2. ^ Kumar, Vinay, (Ed.) (2010). Pathologic Basis of Disease (8.8sayfalar=1057-1058 bas.). Saunders Elsevier. ISBN 1437707920. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Sınıflandırma
Dış kaynaklar