Mneme (uydu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mneme uydusu
Ananke düzensiz uydu grubu

Mneme, Jüpiter'in düzensiz uydularından biridir. Jüpiter XL olarak da bilinmektedir. Hawaii Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından 2003'te bulgulanmıştır.[1] Mneme, 9 Şubat 2003 tarihinde Hawaii'deki Mauna Kea Gözlemevi'nde Scott S. Sheppard ve Brett Joseph Gladman tarafından keşfedildi.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Mneme, Ananke grubunun bir üyesidir; bu, benzer yörüngelere sahip olan ve dolayısıyla ortak bir kökene sahip oldukları düşünülen Jovian uyduların bir ailesidir. Grup muhtemelen, Jupiter'ın çekimine yakalanan bir asteroid olarak başladı ve ardından bir çarpışma yaşayarak birçok parçaya ayrıldı. En büyük kalan parça "Ananke" olarak adlandırıldı ve diğer 15 uydu Ananke grubunu oluşturdu.

Tüm Ananke uyduları retrograd, yani Jupiter'in rotasyonuna karşı yönde dönerler. Ayrıca yörüngeleri de düzensiz (dairesel değil, eliptik) ve Jupiter'in ekvatoryal düzlemine oldukça eğik. Bu özellikler, Ananke uydularının muhtemelen Jupiter sisteminin orijinal bir parçası olarak oluşmak yerine yakalanan bir asteroid olarak başladığını desteklemektedir. Hiçbir Ananke üyesi, kendini bir küre haline getirmek için yeterince kütleli değildir, bu nedenle muhtemelen hepsi düzensiz şekillidir.

Mneme'nin albedo değeri 0.04 olarak kabul edildiğinde ortalama yarıçapı yaklaşık 0.6 mil (bir kilometre) kadardır. Jupiter'den yaklaşık 13 milyon mil (21 milyon kilometre) uzaklıkta bulunan Mneme'nin bir yörüngesini tamamlaması yaklaşık 620 Dünya günü sürer.

Mneme'nin Adını Alması[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta S/2003 J21 olarak adlandırılan Mneme, Zeus'un kızları olan Müzelerden biri olan bir Muse'un adını taşımaktadır. Zeus, Roma tanrısı Jupiter'in Yunan eşdeğmidir. Mneme'nin anlamı "bellek"tir.

Uluslararası Astronomi Birliği'nin (IAU) dış uyduları retrograd yörüngelere sahip olanları adlandırma politikası doğrultusunda, "e" ile biten bir isim seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mneme - NASA Science". science.nasa.gov (İngilizce). 28 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2024.