Mister No

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mister No
Yayım bilgileri
YayımcıSergio Bonelli Editore
YaratanSergio Bonelli
Gallieno Ferri
Hikâyedeki bilgileri
Tam adıJerry Drake

Mister No, Sergio Bonelli ve Galliano Ferri ikilisinin yarattığı çizgi roman ve baş karakter.[1] İtalya'da 1975 Haziran ayında ilk serüveni yayımlanmıştır.[2]

İtalyan çizgi romanında bir dönüm noktasıdır. Ona bu sıfatı kazandıran en önemli özelliği, western olmayan ilk Bonelli karakteri olmasıdır. Dürüst, samimi, alkol ve güzel kadın düşkünü, tembelliği seven bir kişiliğe sahiptir.

II. Dünya Savaşı'na Amerikan hava kuvvetlerinde savaş pilotu olarak katılan, 1922 doğumlu Mister No (asıl adıyla Jerry Drake ya da Jerome Drake Junior) savaş sonrası prototip bir hippi olarak, Brezilya'nın Manaus kentine yerleşmiş ve bir Pırpır satın alıp turist rehberliği yapmaya başlamıştır.[3] Küçük uçağıyla Amazon Nehri üzerinde turist gezdirerek hayatını kazanmaktadır. SS takma adlı (asıl adı Otto Kruger) turist rehberliği yapan Alman bir arkadaşı vardır.

Olaylar Amazon nehri boyunca Brezilya, Kolombiya, Guyana gibi ülkelerde geçer. Kahramanımızın Karayip Denizi'nde dolanıp Haiti'ye, hatta Asya'ya dahi uzanmışlığı vardır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1948-1950 yılları arası konu edilse de araba modelleri, kostümler, diyaloglarda geçen bazı kelimeler gibi detaylar, Vietnam Savaşı sonrasından izler taşımaktadır.

Farklı hikâyelerde, Segio Bonelli'nin başka çizgi karakterleri olan Zagor ve Martin Mystere ile Amazon ormanlarında buluşmuşlardır.[4]

Seri İspanya, Fransa, Portekiz, Brezilya, Türkiye, Yunanistan,Yugoslavya gibi pek çok ülkede yayımlanmıştır.[5]

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

En yakın dostu Alman kökenli Otto Kruger'dır. Otto'nun lakabı, geçmişte Alman ordusunda görev aldığı için SS'dir. Mister No, SS gibi, Paulo Adolfo'nun cantina'sında takılmayı, cachaça içmeyi ve kızlarla flörtleşmeyi seven ve arzusu dışında sık sık başını belaya sokan, kendini tehlikeye atan bir tiptir.

Jerry'nin diğer sıkı dostları arasında, barmen Paulo Adolfo[6] , tamirci Augustino, şarkıcı Dana Winter sayılabilir. New York'taki dostları ise çenesi düşük barmen Harvey Fenner, kulüp sahibi Max Culver, arkeolog Patricia Rowland ve özel dedektif Phil Mulligan'dır.[7]

Diğer kahramanlar ise şöyledir: Sergente Oliveira, Alan Chambers, Steve Mallory, Clara, Isabela, João, Celestino, Luna, Mama Rosa, Curtis Gray, Olinto Righetti, Miranda Cordeiro, Debora, Delia, Madalena, Irene, Maria, Barrett Whitaker.[8]

Teknik ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Mister No'nun yaratıcısı Sergio Bonelli, 2009

Yaratıcı: Guido Nolitta:" Sergio Bonelli", 1975

Çizerler:

Editör: Michele Masiero

Kapaklar:

 • 1'den 115'e kadar; Gallieno Ferri
 • 116'den itibaren; Roberto Diso

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Değeri Anlaşılmayan Kahraman: Mister No - Batuhan Cantürk
 • Bir Düş Gezgini: Roberto Diso - Batuhan Cantürk

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Zagor'la büyüyen mutlu çocuklar!." www.sabah.com.tr. 26 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 2. ^ "MISTER NO N° 1". shop.sergiobonelli.it. 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 3. ^ Karadoğan, Yalın. New York Ve Londra Yazıları. 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 4. ^ "Amazon'da dev buluşma: Zagor ve Mister No". www.ntv.com.tr. 29 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 5. ^ "Mister No". www.bedetheque.com. 29 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 6. ^ "Esplora il significato del termine: Mister No: «Ve lo do io il Brasile» Tifo, cachaça e giovedì Usa- GermaniaMister No: «Ve lo do io il Brasile» Tifo, cachaça e giovedì Usa- Germania". www.corriere.it. 29 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 7. ^ "Cinque memorabili personaggi di Mister No". www.cinquecosebelle.it. 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 8. ^ "MISTER NO". www.cartonionline.com. 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 9. ^ "Graziano Romani ‎– Yes I'm Mister No". www.discogs.com. 26 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 10. ^ "Çizgili Hayat Kılavuzu Kahramanlar, Dergiler ve Türler". www.iletisim.com.tr. 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 
 11. ^ "MISTER NO". www.pellegrinilibri.it. 28 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]