Ming Tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ming Tarihi
Yazar Zhang Tingyu
Ülke Çing Hanedanı
Dil Çince
Konu Ming Hanedanı tarihi
Tür Tarih
Yayım 1739

Ming Tarihi (Çince: 明史; pinyin: Míng Shǐ), Çin'in Ming Hanedanı'nın resmî tarih kitabıdır. Zhang Tingyu'nun baş editör olduğu Çing Hanedanı sarayı tarafından görevlendirilen birkaç memur tarafından yazılmış olup İmparatorluk Çin'in resmi Yirmi Dört Tarih'inin arasında yer almaktadır. Kitap, 332 ciltten oluşmaktadır.

Derleme, imparator Shunzhi döneminde başladı ve 1739'da imparator Qianlong döneminde tamamlanmıştır. Ancak ciltlerin çoğu imparator Kangxi döneminde yazılmıştı.

Sinolog Endymion Wilkinson, Yirmi Dört Tarih'in en uzun ikinci kitabı olan Ming Tarihi kitabınım, Song Tarihi kitabından sonra genel olarak Tarihlerin en iyilerinden ve okunması en kolaylarından biri olarak kabul edildiğini yazmıştır.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Twitchett, Denis (1998). The Writing of Official History in the T'ang. Cambridge Studies in Chinese History, Literature and Institutions. Cambridge University Press. ISBN 978-052152293-9. 
  • Wilkinson, Endymion Porter (2015). Chinese History: a New Manual. Cambridge and London, England: Harvard University Asia Center. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]