İçeriğe atla

Mindanao

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mindanao, Filipinler'in ikinci büyük ve en doğudaki adası. Luzon ve Visayas gibi ülkenin üç ada grubundan biridir. Tarihte Gran Molucas ve Great Mollucas olarak bilinirdi.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge Sulu ve Maguindanao sultanlıklarının ana merkeziydi. İspanya ile ilk karşılaşmaları İspanyol kuvvetlerinin 16. yüzyılın sonları ila 17. yüzyılın başlarında alanı işgale girişmesiyle meydana geldi.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Basilan'daki Cami

Nüfusunun 70%'inden fazlası Hristiyandır, Hristiyanların en çok dahil oldukları mezhep 60.9% ile Katolik Mezhebidir. Muslümanların oranı 20.44% dür.[1] 20. yüzyıla kadar Müslümanlar çoğunlukta iken Hristiyan Filipinlilerin göçüyle birlikte azınlığa düşmüşlerdir.[1]

Siyasi bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mindanao ada grubu Zamboanga Yarımadası, Kuzey Mindanao, Caraga, Davao, SOCCSKSARGEN ve Bangsamoro olmak üzere 6 idari bölgeye bölünmüştür. Bu altı bölgede 22 il ve 30 şehir bulunmaktadır. Bunlardan yalnızca dördü Mindanao adasında değildir. Bu adalar: güneybatıda Basilan, Jolo ve Tawi-Tawi gibi büyük adaları içeren Sulu Takımadaları, Camiguin, Dinagat ve Siargao'dur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b William Case (24 Nisan 2015). Case, William (Ed.). Routledge Handbook of Southeast Asian Democratization. Routledge. s. 172. ISBN 9781317380061.