Mindanao

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mindanao, Filipinler'in ikinci büyük ve en doğudaki adası. Luzon ve Visayas gibi ülkenin üç ada grubundan biridir. Tarihte Gran Molucas ve Great Mollucas olarak bilinirdi.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge Sulu ve Maguindanao sultanlıklarının ana merkeziydi. İspanya ile ilk karşılaşmaları İspanyol kuvvetlerinin 16. yüzyılın sonları ila 17. yüzyılın başlarında alanı işgale girişmesiyle meydana geldi.

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Basilan'daki Cami

Nüfusunun 70%'inden fazlası Hristiyandır, Hristiyanların en çok dahil oldukları mezhep 60.9% ile Katolik Mezhebidir. Muslümanların oranı 20.44% dür.[1] 20. yüzyıla kadar Müslümanlar çoğunlukta iken Hristiyan Filipinlilerin göçüyle birlikte azınlığa düşmüşlerdir.[1]

Siyasi bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mindanao ada grubu Zamboanga Yarımadası, Kuzey Mindanao, Caraga, Davao, SOCCSKSARGEN ve Bangsamoro olmak üzere 6 idari bölgeye bölünmüştür. Bu altı bölgede 22 il ve 30 şehir bulunmaktadır. Bunlardan yalnızca dördü Mindanao adasında değildir. Bu adalar: güneybatıda Basilan, Jolo ve Tawi-Tawi gibi büyük adaları içeren Sulu Takımadaları, Camiguin, Dinagat ve Siargao'dur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b William Case (24 Nisan 2015). Case, William (Ed.). Routledge Handbook of Southeast Asian Democratization. Routledge. s. 172. ISBN 9781317380061.