Millward Brown

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Millward Brown logosu

MillwardBrown, Dünyanın önde gelen reklam, medya planlama & satınalma, ve diğer pazarlama hizmetleri şirketlerinin içinde bulunduğu WPP Group [1] bünyesindeki araştırma, bilgi ve danışmanlık grubu The Kantar Group[2]'a bağlı, genel yönetim merkezi Chicago'da bulunan çok uluslu Ingiliz pazar araştırma şirketidir. MillwardBrown, Businessweek ve Interbrand işbirliği ile her yıl açıklanan Dünyanın En İyi 100 Markasından [3] 70'i ile, Türkiye'nin ilk 100 reklamvereninin 40'ı ile çalışmaktadır.[1] Türkiye Ofisi’nin müşterileri arasında Unilever, Procter & Gamble, Reckitt Benckiser, Coca-Cola, Pepsi, Turkcell, Vodafone, Ülker, Eti, Frito-Lay, Nestle, Ferrero, Cadbury Kent, Diageo, HSBC, Yapı Kredi, Pfizer, GlaxoSmithKline, Ford, Peugeot, MSN, Vestel, Hürriyet Gazetesi, Zaman Gazetesi gibi şirketler bulunmaktadır. 2010 itibarıyla tüm dünyada 46 ülkede 80 ofisi ve 3000'in üzerinde çalışanı vardır.[2]

Reklam etkinliği ve marka takibi araştırmalarında uzman olup, dünyada sürekli marka ve reklam takip çalışmalarının öncüsü olan pazar araştırma şirketidir.[2] Bu nedenle aynı zamanda bugüne kadar takip ettiği 25.000 marka ile dünyanın en çok marka ve reklam takip etmiş pazar araştırma şirketidir. Reklam etkinliği ve marka takibi çalışmalarını DynamicTrackingTM adı verilen toplam iletişim etkinliği takip modeli ile yürütmektedir.[2] Halen tüm dünyada 1000'in, Türkiye'de 30'un üzerinde sürekli takip çalışması yürütmektedir.

Reklam etkinliği ve marka takibinin yanı sıra reklam ön-testinde uzman olan şirketin LinkTM adı verilen, tüm dünyada en çok kullanılan [2] ve reklamın satış başarısını önceden doğru bir şekilde tahmin edebilen reklam ön-testi modeli vardır. Dünyada kurulduğu günden bu yana test ettiği 57.000 reklam ile en çok reklam testi yapan şirket olduğu gibi, 2000 yılında Türkiye ofisini açtıktan sonra 2010 itibarıyla test ettiği 900 civarında reklam ile Türkiye'de de en çok reklam test etmiş pazar araştırma şirketidir.

MillwardBrown'un bir diğer modeli de BrandDynamicsTM adı verilen, marka değerlerini ve tüketicilerin marka ile kurdukları ilişkinin derinliğini çok iyi analiz eden ve markaların geleceğe yönelik başarı şanslarının ne olacağını tahmin edebilen bir araştırma ve analiz metodudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]