İçeriğe atla

Mil Mi-36

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mi-36
TürüAskerî Destek Helikopteri
Ulusal köken Sovyetler Birliği
ÜreticiMil

Mil Mi-36, ilk olarak 1980'lerin başında projelendirilen bir Sovyet yapımı hafif çok amaçlı helikopterdi. Öngörülen rolleri ateş desteği ve iletişim, kargo taşımacılığı, arama-kurtarma ve tıbbi tahliye ve havadan gözetlemeye yardımcı olmaktı. Ayrıca ikiz TV-O-100 turboşaft motorları, iki kanatlı bir ana rotor ve dört kanatlı bir kuyruk rotoru kullanması planlanıyordu.

Tasarım ve geliştirme

[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerin başında TV-O-100 türbininin geliştirilmesi Sovyet tasarımcılara daha küçük yüksek performanslı helikopterler için uygun olan ilk hafif güç ünitesini kazandırdı. Bu, daha büyük ve daha güçlü nakliye, saldırı ve tanksavar platformlarını destekleyecek yeni bir hafif savaş helikopteri sınıfının geliştirilmesine olanak sağladı.

Böyle bir helikopter için öngörülen görevler arasında saldırı, yakın menzilli piyade desteği, dört askerle birlik nakli, dört sedyeli medivac, arama-kurtarma/muharebe arama-kurtarma, irtibat, hafif kargo, keşif, topçu ateşi düzeltme ve yeni özel saldırı helikopterleri (öngörülen Mil Mi-28 ve Kamov Ka-50) için nihayetinde bir keşif, gözcü ve hedef belirleme/onaylama sağlama potansiyel kapasitesi yer alıyordu. Teknik özellikler arasında gündüz, gece ve tüm hava koşullarında görev yapabilme özellikleri de yer alıyordu.

Afganistan'da Mil Mi-24 ile yaşanan deneyim, helikopterlerin piyade, roket güdümlü el bombası ve taşınabilir hava savunma sistemi ateşinden kaynaklanan pusulara karşı savunmasızlığını ve bu tehdide karşı uyanıklık ve (saldırı arkadan gelse bile) anında bastırıcı ateşle karşılık verme ihtiyacını göstermiştir. Sonuç olarak, yeni keşif helikopteri en başından itibaren iki top kulesi şeklinde 360 derecelik bir misilleme kabiliyetine sahip olacak şekilde tasarlanacaktı. Bunlar 7.62 mm kalibrede olacaktı ve muhtemelen kullanılan silah, öncelikle helikopterler için bir savunma silahı olarak geliştirilmiş olan yeni GShG-7.62 makineli tüfek olacaktı (Kamov Ka-29TB saldırı nakliye aracının organik silahlanmasının bir parçası olarak monte edilmişti).

Buna ek olarak, saplama kanatları takılarak bombalar, toplar, roketler ve sekiz adede kadar tanksavar füzesi (bunlar muhtemelen Mil Mi-8 için geliştirilmekte olan yeni dört mermili fırlatıcıdaki 9K114 Shturm füzeleri ya da muhtemelen her biri bir çift ikiz fırlatıcıya sahip özel saplama kanatları olacaktı) taşıma kabiliyeti kazandırılabilirdi.

Ayrıca on kişi ya da bir ton kargo taşıyacak ve ikincil devriye ve kurtarma yeteneklerine sahip olacak bir sivil versiyon da planlanmıştı.

Orijinal şartname 2500 kg kalkış ağırlığı gerektiriyordu, ancak gerekli silah, nakliye ve beka kabiliyeti karışımını karşılama girişimleri, ağırlığın hızla 3400 kg'a tırmanması anlamına geliyordu. Bu arada Kamov, Kamov V-60 şeklinde 2200 kg aralığında daha özel bir platform tasarlamıştı ve bu da tercih edildi ancak üretilmedi. Tasarım felsefesinin büyük bir kısmı korunmuş ve daha sonra Mi-36 üzerindeki çalışmaların sona ermesinden sonraki bir yıl içinde önerilen Mil Mi-40'a dönüşmüştür.

  • VR Mikheev, "MVZ Mil - 50 years"