İçeriğe atla

Mihail Levaşov (denizci)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mihail Dmitrieviç Levaşov (Rusça: Михаи́л Дми́триевич Левашо́в; y. 1738–1774-76) bir Rus kaşif ve Rus İmparatorluk Donanması'nda teğmendi. Vitus Bering'in 1741'deki trajik macerasından sonra Peter Kuzmiç Krenitzin ile birlikte Alaska ve Aleutlara ilk sefer düzenleyenler arasındaydı.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Levaşov, keşif lideri Krenitzin'in baş yardımcısı olarak Rus İmparatoriçesi II. Katerina tarafından Pasifik Okyanusu'nun kuzey kesimlerini ve özellikle Bering Boğazı çevresindeki bölgeyi dört gemiyle keşfetmek üzere gönderildi. Levaşov, St. Paul gemisinin komutanıydı, Krenitzin ise St. Catherine gemisinin komutanıydı.[1] Krenitzin ve Levaşov, Aleut ada zincirinin doğu kısmını araştırdı. 1768-69'da Levaşev, Unalaska'daki doğal bir limanda kışladı. Ertesi yıl keşiflerine devam ettikten sonra her iki gemi de Kamçatka'da kışı geçirdi.

Avatanak ve Akutan Adası gibi Alaska kıyılarının belirli coğrafi özellikleri, daha sonra yayınlanan haritalarda Krenitzin ve Levaşov tarafından adlandırılmıştır.

4 Temmuz 1770'te Krenitzin boğulunca Levaşov, Rus sefer filosunun komutasını devraldı ve 22 Ekim 1771'de varacağı St. Petersburg'a döndü.

Levaşov'un Kuzey Pasifik'teki ilk yılını geçirdiği Unalaska'daki Levaşov Limanı, Teğmen Gavril Sarıçev tarafından bu ilk Rus kaşifin onuruna adlandırıldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ COXE, William. Account of the Russian Discoveries Between Asia and America.
  2. ^ http://geonames.usgs.gov/pls/gnispublic/f?p=136:3:12952363097937718478::NO::P3_FID:1419073 Port Levashef - USGS

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

şifler