Microtus dogramacii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
'Microtus dogramaci'
Korunma durumu: Asgari endişe (LR/lc)


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Rodentia (Kemiriciler)
Familya: Cricetidae
Alt familya: Arvicolinae
Cins: Microtus
Tür: M. dogramacii
Binominal adı
Microtus dogramacii
Kefelioglu Krystufek, 1999

Doğramacı tarla faresi (Microtus dogramaci) Türkiye'de bulunan 6 endemik memeli türünden biridir. Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu ve Prof. Dr. Boris Kryštufek tarafından 1999 yılında keşfedilmiştir. Yeni bulunan bu türün ismi Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu'nun hocası olan Prof. Dr. Salih Doğramacı'dan gelmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ergin örneklerinde, vücudun üst tarafının rengi, kahverengimsi sarıdan sarımsı kahverengiye kadar geniş bir varyasyon göstermektedir. Sırt kısmından bakıldığında, kulakların dış kısımlarından başlayan ve başın ortalarına kadar uzanan sarımsı renkte olan kılların oluşturduğu, çok fazla belirgin olmayan bir kavis de bulunmaktadır. Vücuttaki kılların dip kısımları siyahtır ve uç kısımlara doğru renk açılarak vücudun üst tarafını oluşturan renge dönüşmektedir. Vücudun alt taraf rengi, sarımsı beyaz renkte olup yanlara doğru renk koyulaşmakta ve yanlarda vücudun üst ve alt taraf rengi belli belirsiz bir hatla birbirinden ayrılmaktadır. Kuyruk seyrek kıllarla kaplı ve üst taraf rengi, vücudun üst taraf rengiyle aynı veya daha açık renktedir. Kuyruğun alt tarafı sarımsı beyaz renkte olup, yandan bakıldığında üst taraf rengiyle belirgin bir hatla birbirinden ayrılmaktadır. Ayakların üst tarafı sarımsı beyaz, alt tarafı ise çıplaktır. Ayakların altında beş tane tüberkül bulunmaktadır. Yaşa bağlı olarak vücut rengi değişim göstermektedir. Genç örneklerin vücut renginin, yaşlı örneklerden daha koyu olduğu saptanmıştır. Yavru örneklerde vücudun üst taraf rengi, kahverengimsi siyah renkte, alt taraf rengi ise grimsi renkte görünmektedir. Yaş ilerledikçe renk, kahverengimsi sarıdan sarımsı kahverengiye kadar açılmaktadır. Kulak uzunluğu 7-14 (10.25) mm, kuyruk uzunluğu ise 16-38 (23.44) mm'dir.

Davranışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarlada, bitkilerin boyları küçükken, tarla içlerinde çok yoğun olan bu hayvanlar, bitki boylarının uzaması ile beraber tarla kenarlarındaki yüksekliklerde yuvalarını yapmaktadırlar.

Habitatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı Boyalı köyüdür. Şeker pancarı ekili alanlarda, buğday tarlaları, arpa tarlaları ve yoncalıklarda topluluklar halinde yaşamaktadırlar. Doğramacı tarla faresinin bu bölgeler içerisinde en çok tercih ettikleri habitat, şeker pancarı ekili alanlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Şekeroğlu, Z. A., 2005, Amasya ve çevresinde yayılış gösteren Mictotus Dogramacii (Mammalia: Rodentia)’nın kromozonal anomalileri ve türleşme problemlerinin belirlenmesi, Doktora Tezi, On Dokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Samsun

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Microtus dogramacii ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Microtus dogramacii ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.