Michael Romeo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.19, 9 Ağustos 2016 tarihli sürüm (+ 4 kategori; ±Kategori:GitaristlerKategori:Yaşayan insanlar (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Michael Romeo
Symphonyx07.jpg
Michael Romeo, 2007 İtalya Konseri
Doğum 6 Mart 1968 (1968-03-06) (52 yaşında)
New York, ABD
Diğer ad(lar)ı Michael James Romeo
Meslek Müzisyen, söz yazarı
Etkin yıllar 1994-günümüz

Michael Romeo (d. 6 Mart 1968, New York), Amerikan gitarist ve Symphony X isimli progresive metal grubunun kurucu üyesidir.Grubun klavyeci üyesi Michael Pinnella ile birlikte tüm albümlerde yer almıştır.Ayrıca grup haricinde solo albümleri de bulunmaktadır.

Kendi ürettiği Tapping Sweep tekniğini gitar teknikleri dünyasına kazandıran dünyadaki sayılı gitar virtüözlerin biridir.Guitar World dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 100 Rock gitaristi arasında 91. sırada gösterilmiştir.Aralarında Ayreon, Redemption, Kotipelto, Steve Walsh'ın da olduğu pek çok isim ve grupla çalışmıştır.

Michael Romeo, 2005 yılından itibaren resmi olarak Caparison Guitars artistidir.Caparison Guitars, Michael Romeo adına Caparison Dellinger MJR custom olarak signature bir gitar çıkarmıştır.

Ekipmanları

Adına üretilen gitar:

  • Maun ağacı gövde - Akçaağaç klavye
  • Schaller marka Floyd Rose
  • Dimarzio X2N Bridge - Dimarzio Tone Zone Neck Manyetikler
  • Boyun Bağlantısı Bolt-On

özelliklere sahip üst düzey bir gitardır.

2005 yılı öncesi kullandığı gitar ESP M-II Deluxe' tür. Ayrıca albüm kayıtlarında gerek duyduğu takdirde Fender Stratocaster' da kullanmaktadır.ENGL ve Peavey marka amfiler öncelikli tercihidir.

Kaynakça

  1. Tüm zamanların en büyük 100 heavy metal gitaristleri
  2. Michael Romeo Biyografisi