Mert Irmağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mert Irmağı, Samsun il merkezinde bulunan ve Karadeniz'e dökülen bir akarsudur. Üzerinde 3'ü otoyol köprüsü, 1'i yaya köprüsü olmak üzere toplam dört köprü bulunmaktadır. Üçüncü otoyol köprü inşaatının temeli, kısa zamanda atıldı ve 2. Bulvar Mert Köprüsü inşası tamamlanarak hizmete açılmıştır. Böylece hastane site ve merkez ilçelere ve de mahallelere geçiş daha kolay ve güvenli olması sağlanmıştır.

  • Bu ırmağın 1. köprüsü Karadeniz sahil şeridinde bulunur ve şehirler arası ulaşımda kolaylık sağlamaktadır.
  • İkinci köprü ise Mert Bulvar Köprüsü olarak aynı şekilde Mert Irmağı'nın üzerine inşa edilerek Canik ve İlkadım ilçeleri arasındaki ulaşıma alternatifli bir güzergah kazandırılmıştır.

Su Kirliliği ve Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mert Irmağı'ndan balık avlanılmaktaydı, fakat ırmağın zamanla kanalizasyon, katı ve sıvı atıklarla kirletilmesi sonucu yasaklanmıştır.Irmağın çevresinde turistlerin ve halkın ilgisini çekecek güzel projeler uygulanmaya başlanmıştır.(2003) yılında 3 km'lik bir yürüyüş yolu yapılmıştır. Bununla beraber bu akarsuyun karşı yakasına (Canik) da aynı projeler desteğinde çalışmalar yapılmaktadır.İleride temizlenmesi düşünülen ırmak, kano ve benzeri su araçları ile görülmeye değer bir bölge haline dönüşecektir.

Şehir Açısından Konumu ve Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İlkadım ve Canik ilçelerini birbirine bağlar ve bu ilçelerin arasında yer alır.
  • 90'lı yılların başına kadar, ırmak temiz olmakla beraber, avlanmaya ve kullanıma müsait bir durumda iken; zamanla ve nüfus artışına bağlı olarak kirlenmiş, kullanılamaz hale gelmiştir.
  • Genel olarak ırmağın debisi ve akış hızı yazın ve kışın farklılık göstermekle beraber olağanüstü durumlar dışında ırmağın yazın ortalama derinliği 1,5 m, kışın ise yağmur ve kar yağışlarının etkisiyle yaklaşık 2,5 m'dir.

Acı Olay[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 4 Temmuz 2012 yılının gece yarısında başlayan yağmurda metrekareye 48.8 kg yağış düşmüş olup, sel süresince akıntı hızıyla beraber Mert Irmağı'nın su seviyesi 15 metreye kadar yükselmiştir.Bunun devamında ırmağı besleyen diğer küçük derelerin de etkisiyle büyük bir doğal afet meydana gelmiştir.Aşırı yağış ırmağı taşırarak büyük maddi hasara ve can kayıplarına neden olmuştur.Bu tarihte yaşanan selde ırmağın doğu kıyısında bulunan ve Canik ilçesinde yer alan Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında yaşayan 4'ü çocuk olmak üzere toplam 5 kişi hayatını kaybetmiştir.