Merneith

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Merneith (ayrıca Merit-neith ve Meryt-Neith olarak da yazılır) Eski Mısır'ın Birinci Hanedanlık dönemindeki bir konsort kraliçesi ve naibiydi. Birkaç resmi kayıta göre ise bir Mısır hükümdarı olabilir. Böyle olduğu kabul edilirse ve daha önce naiplik yapan Neithhotep hiçbir zaman bağımsız bir şekilde hüküm sürmediyse, Merneith kayıtlı tarihteki ilk kadın firavun ve hüküm süren en eski kraliçe olabilir. Hükümdarlığı MÖ 2950 civarında belirsiz bir süre boyunca gerçekleşti. Merneith'in adı "Neith'in Sevdiği" anlamına gelir ve stelinde o eski Mısır tanrısının sembolleri bulunur. Djer'in kızı olabilir ve muhtemelen Djet'in karısıydı.

Merneith'in Djet'in ölümü üzerine hükümdar olduğuna inanılıyor. Ancak sahip olduğu unvan tartışmalıdır. Djet'in oğlu Den'in hükümdar olamayacak kadar genç olması mümkündür, bu yüzden Den kendi başına kral olacak yaşa gelene kadar Merneith naip olarak hüküm sürmüş olabilir. Ondan önce Neithhotep'in, kocası Kral Narmer öldükten sonra aynı şekilde hüküm sürdüğüne inanılıyor. Adı bir serekh içinde bir Naqada mührü üzerine yazılmıştır ki bu, kralların isimlerinin yazılma şeklidir. Bu, Merneith'in firavun olarak hüküm süren ikinci kadın olabileceği anlamına gelir.

Merneith'in Mısır hükümdarı olduğuna dair en güçlü kanıt mezarıdır. Abydos'taki (Mezar Y) bu mezar benzersizdir. Merneith, Djet ve Den'e yakın bir yere gömüldü. Mezarı, o dönemin krallarının mezarlarıyla aynı ölçektedir. Mezarının yakınında kendi adını taşıyan iki mezar steli bulundu. Merneith'in adı Yeni Krallık kral listelerinde yer almıyor.

Merneith'in mezarının ana odasının planı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]