İçeriğe atla

Mentor (Odysseia)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Telemachus ve Mentor (1699 resim)

Mentor(Grek: Μέντωρ, Méntōr; gen.: Μέντορος),[1] Odysseus'ta Alcimus'un oğlu olan bir karakterdir. Yaşlılığında ise Odysseus'un yakın dostudur. Truva Savaşı için İthaka'dan ayrıldığında oğlu Telemachus'u ve krallığını ona emanet etmiştir.[2][3]

Odysseus destanının ilk kitabında Mentes olarak görünmesiyle Athena'nın Mentor olarak görünmesi birbiriyle karıştırılmaktadır.[4]

Terim olarak mentorluk

[değiştir | kaynağı değiştir]

Telemachus ile olan ilişkisi, kılık değiştirmiş Athena'nın Telemachus'u cesaretlendirmesi ve kişisel ikilemleriyle başa çıkabilmek konusundaki pratik planları nedeniyle, Mentor adı Latince ve diğer dillerde daha az deneyimli kişilere bilgi birikimini aktaran kişiler için kullanılmaya başlanmıştır.

Bu terimin ilk modern kullanımı, Françaois Fenelon'un 1699 yılında yayımlanan Les Adventures de Telemaque adlı kitabında görülmektedir. Kitabın ana kahramanı Mentor'dur. 18. yüzyıl boyunca oldukça popüler olan kitabın yayımlanmasıyla bu terimin yaygınlaştığı düşünülmektedir.[5]

  1. ^ "Online Etymology Dictionary - Mentor". 18 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2023. 
  2. ^ Gods and Mortals in Classical Mythology; Michael Grant and John Hazel, editors; Merriam-Webster, Springfield (Massachusetts), 1993; p. 279: "MENTOR An old Ithacan of noble family whom Odysseus appointed to bring up Telemachus... in his absence... Athena, on occasion, impersonated him."
  3. ^ The New Century Classical Handbook; Catherine Avery, editor; Appleton-Century-Crofts, New York, 1962, p. 702: "MENTOR...In the Odyssey, an Ithacan to whom Odysseus, when about to depart for the Trojan War, entrusted the care of his house and his son Telemachus. His name has become a synonym for a faithful advisor."
  4. ^ Odyssey, 1.179ff.
  5. ^ Roberts, Andy. (1999) "The origins of the term mentor". History of Education Society Bulletin, No. 64, November 1999, pp. 313–329.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]