Memlik, Yenimahalle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Memlik
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Yenimahalle
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06170
İnternet sitesi:

Memlik, Ankara ilinin Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalledir

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı Memlükten gelmektedir, "Memlük" kelimesi bir şahsın özel mülkü anlamına gelmektedir, daha sonra Memlik olarak değişime uğramıştır. 700 yıllık geçmişe sahip, Ankara manzaralı güzel bir mhalledir.

Mahallenin kuruluşu içerisinde türbesi bulunan Abalı Baba'ya dayanır. Abalı Baba (Hacı Baba) halk arasındaki yaygın inanca göre ise Hacı Bayram-ı Veli ile çağdaş gösterilir ve onun hakkında menkıbeler anlatılır. Tarihi kaynaklarda kişiliği hakkında bilgi bulunmayan, geçmişte ve günümüzde de halkın büyük bir teveccüh gösterdiği bu dervişin, Anadolu’ya gelen “seyyid”lerden olabileceği düşünülmektedir. Çünkü seyyid olanlar için “al-i aba’dan”, yani Peygamberin soyundan gelen anlamını taşıyan bu kelimenin zamanla “abalı”ya dönüşmüş olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca Anadolu’da yaygın olan ve halk tıbbı denilen “ocak” şeyhi de olabilir. Günümüzde bazı hastalar psikolojik şifa için buraya götürülmektedir.

23 Temmuz 2004 tarih ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür.

678.parselinde eski tarihten kalma birçok madenin burada olduğu söyleniyor.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Yerel yemekleri: Tirit, Düğün çorbası, Koca görmedik, Ev baklavası, Höşmerim, Bazlaması ve Gözlemesi meşhurdur. Düğünlerde Sinsin ve Ankara oyun havası oynarlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara-Merkez 22 km, Yenimahalle 18 km uzaklıktadır. Rakım 1195 metredir. Ankara'nın kuzeyinde yer alır ve Ankara-Merkeze göre rakımı yüksek olduğundan havası serindir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. Mahallede Doğalgaz vardır. Ayrıca mahalle villa tipi evler yapmaya müsaittir. Su boldur. Yeşilliğin bol olduğu Ankara manzaralı hafta sonu piknik alanları doludur. Tam bir sayfiye yeridir. Hobi bahçeleri yapmaya müsait olduğundan hafta sonları bahçeleri olanların hepsi ordadır. Nem oranı sıfırdır. Serin bir havası vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye otobüsleri ve şehir içi minibüsleri ile sağlanmaktadır. Ankara Metrosundan 226 hat nolu Hastane Metro-Memlik EGO otobüsleri çalışmaktadır. Ayrıca Ulus yönüne şehiriçi dolmuşu seferi vardır.