Işınlar, Yenimahalle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Işınlar
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Yenimahalle
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06170

Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalle. Merkez semte bağlıdır. İlçenin kuruluş yıllarındaki ilk mahallelerindendir. 1960'lı yılların başında Emlak Kredi Bankası lojmanları bu mahallede kurulmuştur. 1970'li yılların başında bu lojmanlar satılmış, kimi apartmanlar sivil mesken, kimi apartmanlar askeri lojman olmuştur. Mahallede çok sayıda askeri personel ve aileleri ikamet etmektedir. Yenimahalle'nin ilk yüksek katlı blokları bu mahallede yer almaktadır. İçerisinde Yenimahalle Nüfus Müdürlüğü, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu ve PTT Ankara Posta İşleme Merkezi yer almaktadır.

Türkiye'de, evlerde doğalgaz kullanımının gerçekleştiği ilk mahallelerdendir.

17 Şubat 1993 tarihinde, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis'in ölümü ile sonuçlanan uçak kazası bu mahallede olmuştur.

15 Temmuz Askerî Darbe Girişimi olduğu gece, mahalle sakinleri, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı'na yapılan saldırılar esnasında, bomba ve mermi seslerinden olumsuz etkilenmiş, gece geç saatlere kadar F-16 uçaklarının yarattığı sonik patlamalara maruz kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]