İçeriğe atla

Mekteb-i Nüvvâb

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mekteb-i Nüvvâb
Etkinlik1855–1924
Konumİstanbul,  Osmanlı İmparatorluğu

Mekteb-i Nüvvâb, (مكتب نوّاب) Tanzimat döneminde yeniden düzenlenen ilmiye teşkilâtı bünyesinde kadılık yerine oluşturulan ve "nâib" denilen şer‘î hâkimlerin yetiştirilmesi amacıyla kurulan bu okul daha sonra Mekteb-i Kudât adıyla tanınmıştır.

Muallimhâne-i Nüvvâb, uzun süre fıkıh teorisi ve pratiği üzerine eğitiminin yapıldığı yegane okul olarak hizmet vermiştir. İlerleyen yıllarda mektebin ders programlarına pek çok kanun dersi eklenmiştir. 1908 yılından sonra mektep Mekteb-i Kudât olarak anılmaya başlanmıştır. 1911’de Mimar Kemaleddin’in tasarladığı yeni okul binası Haziran 1913’te tamamlanmıştır. 1909’dan itibaren Medresetü’l-kudât adı kullanılmıştır. I. Dünya Savaşı yıllarında öğrencilerin savaşa gitmesi yüzünden, okulda eğitim olumsuz etkilenmiş ve mezun sayısı hızla düşmüştür. Türkiye Cumhuriyeti'nin 1924’te şer‘iyye mahkemelerini kapatmasıyla birlikte okulun faaliyetleri de sona ermiştir. Binası bugün İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır.[1]

  1. ^ Yurdakul, İlhami (2019). "MEKTEB-i NÜVVÂB". TDV İslâm Ansiklopedisi. Ek 2 (gözden geçirilmiş 3. bas.). Ankara: Türkiye Diyanet Vakfı. ss. 240-241. 7 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2023.