Mekanizma tasarımı teorisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Mekanizma tasarımı, ekonomi ve oyun kuramı konularında, belirli bir sonuca ulaşmak için bir oyun veya sistemin kurallarının tasarımı.

Mekanizması tasarımcıları sıklıkla şu temel sonuçlara ulaşmak için çalışır: dürüstlük, bütçe dengesi ve sosyal refah. Ancak, birçok durumda aynı anda her üç sonuç için de en iyisini elde etmeyi garanti etmek imkânsızdır, özellikle alıcıların aynı zamanda satıcı olduğu piyasalarda[1], bu nedenle mekanizma tasarımı üzerine önemli araştımalar, bu nitelikler arasında ticaret yapmayı da içerir. İstenen diğer kriterler, ki belki adalet de dahil olabilir (tarafların araçları arasında varyansı minimize etmek), ihale sahibinin gelirini maksimize etmek ve pareto verimliliğidir.

2007 Nobel Ekonomi Ödülü, "mekanizma tasarımı teorisinin temellerini attıkları için" Leonid Hurwicz, Eric Maskin ve Roger Myerson'a verilmiştir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ R. B. Myerson and M. A. Satterthwaite. Efficient mechanisms for bilateral trade. Journal of Economic Theory, 29:265–281, 1983.
  2. ^ Nobel Ekonomi Ödülü 2007. Nobel Foundation. Nobelprize.org/Nobel Ekonomi Ödülü 2007 Erişim tarihi 01.03.2009 (İngilizce)