Mehmet Türker (yazar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mehmet Türker (d. 1950, Sindelli, Kırcaali), Türk asıllı Bulgaristanlı yazardır.

Sofya Üniversitesi'nin Batı Dilleri Fakültesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Kırcaali ilinin değişik köylerinde öğretmenlik yaptı. O yıllarda Mehmet Halilov adıyla birçok gazete ve dergide Türkçe ve Bulgarca haber, röportaj ve hikâyeleri yayınlandı.

Bulgaristan'da asimilasyon harekatına geçildiği 1984 yılı sonunda, hükümetin politikasını desteklemediği için Mestanlı'da öğretmenlik yaptığı okulda tutuklanıp, Belene Kampı'na sürüldü. Bu kampta 485 gün kaldı. Akabinde bir yıl daha Bobovdol kasabasında tutukevinde cezalandırıldı. 1987 yılında kamptan çıkarılıp Köstendil ilinin Dragoviştitsa köyüne sürgüne gönderildi ve orada da 16 ay sürgün hayatı yaşadı.

1989 yılının Mayıs ayında birkaç bavul, 2 çocuğu ve eşiyle sınırdışı edilip Viyana'ya gönderildi. 31 Mayıs'ta Türkiye'ye geldi. İstanbul'a yerleştikten sonra ilk on yıl Türkiye Gazetesi'nde muhabir olarak çalıştı. Ekovitrin Dergisi'nde ve Kanal 7'de Ekovizyon programı için hizmet verdi.

2002 yılında "Hatıralar Dizisi"nin birinci kitabı olan "Zülmün Ateş Çemberi: Belene", 2003 yılında da ikinci kitabı "Gölgedeki Kahraman"ı yayımladı. Mehmet Türker'in üçüncü kitabı "Kalem Kılıçlaşınca" 2004 yılında yayınlandı. 2006 yılında ilk romanı "Bozgun Zamanı"ndan sonra " Mehmet Türker Balkanlar'ın ünlü yazar, şair ve dava adamı Ömer Osman Erendoruk'un (18 Ekim 2006 yılı)vefatından sonra üçüncü hatıratı "Hazanda Son Yolculuğu" yayınladı. Türker'in 2008 yılı sonunda yayınlanan "Bozgundan Sonra" ve "Vatan yasak Özgürlük Uzak" romanları "Bozgun Zamanı" romanının devamı olarak üçlemeyi oluşturur. En son yayınladığı "Beyaz Ölüm" ise onun hikâyelerden derleme kitabıdır. Türker halen "Rumeli" dergisinin yayın koordinatörü olarak çalışmaktadır.

Hürses Gazetesinin sahibidir.