Mehmet Necdet Kanmaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cici Necdet
Türkiye Birincilik Belgesi

Mehmet Necdet Kanmaz (d. 5 Mayıs 1918; Fatih, İstanbul - ö. 31 Temmuz 1975) Ankaragücü futbolcusu, MKE Kaynak Uzmanı. Temiz giyimi ve güler yüzlülüğü nedeniyle Ankaragücü'nde futbol oynadığı yıllarda kendisine Cici lakabı verilmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi Fatih'in yerlisi olup babası Ömer Faruk Efendi, Fatih Hırka i Şerif Cami'nde din görevlisi olarak çalışmıştır. Babasının ölümü ile 1922 yılında Ankara Hacettepe semtine Tacettin Dergahı'na yerleşmiştir. Küçük yaşta İmalatı-Harbiye'ye çırak olarak girmiş olup, burada çalışırken futbola başlamıştır. Altınordu ve Maskespor kulübünde futbol oynamıştır. 1938 yılında Ankara Muhafiz Alayında askerliğini yapmıştır. 1969 yılında MKE Mamak Maske Fabrikası'ndan emekli olmuştur.

Futbol kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerliğini tamamladıktan sonra Ankaragücü'nde futbol hayatına devam etmiştir. 1949 yılında Ankara'da Galatasaray'ı yenerek Türkiye Şampiyonu olan Ankaragücü'nde sol bek mevkinde oynamıştır. Daha sonra futbol hayatına Maskespor ve Mamak Maskespor'da devam etmiştir. Futbolu bıraktıktan sonra Mamak Maskespor'da antrenör ve yöneticilik yapmıştır. 1975 yılında Ankara Demirlibahçe'de vefat etmiştir. Bu zaman zarfında Türk futboluna sayısız değerli futbolcular yetiştirmiştir,

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

MKE Mamak Maske Fabrikası'nda uzun yıllar kaynak atölye şefliği ve futbol yöneticiliği yapmıştır.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sevgi, Sedat, Sevinç ve Vedat Kanmaz'ın babası, Şaziye Kanmaz'ın eşidir. 31 Temmuz 1975'te Ankara'da vefat etmiştir.