İçeriğe atla

Meşaleler Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meşaleler Muharebesi
1578-1590 Osmanlı-İran Savaşı

Meşaleler Muharebesi
Bölge
Sonuç

1.Osmanlı zaferi

2. Ferhat Paşa Antlaşması İmzalandı
Taraflar
Safevî Devleti Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
İmam Kulu Han Özdemiroğlu Osman Paşa
Güçler
50.000+ Bilinmiyor

Meşaleler Muharebesi, 1583 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasında yapılan bir muharebedir.

Muharebeden önceki gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlılar ve Safeviler arasında 1555 Amasya Antlaşması devam ederken Şah Tahmasb'ın ölümüyle Safevi Devleti'nde şahlık mücadelesi başladı ve sonuçta Şah II. İsmail iktidarı ele geçirdi (1576). Şah İsmail babasının Osmanlılarla olan barış siyasetini bozdu. Ancak 1577'deki ölümüyle birlikte, önce Muhammed Hudabende, ardından oğlu Hamza Mirza idareyi eline aldı. Hudabende'nin hükümdarlığı sırasında Osmanlılar, İran içlerine doğru ilerlemeye başladılar. Çıldır Muharebesi'nden sonra Gürcistan ele geçirildi.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rumeli'den yollanan kuvvetlerin takviyesiyle Özdemiroğlu Osman Paşa Safevi serdarı İmam Kulu Han ile çarpıştı. 1583'te İmam Kulu Han elli bin kadar kuvvetiyle Osman Paşanın üzerine yürüdü. Osman Paşa, Beştepe mevkiinde Safevi ordusuyla karşı karşıya geldi. Geceleri de muharebe devam ettiğinden, meşale yakılması zorunlu olmuştur. Bu yüzden bu muharebeye Meşaleler Muharebesi denmiştir. Bu muharebede İmam Kulu Han 7.000 kayıp vermiştir ve ordusunun dağılmasıyla geri çekilmek durumunda kalmıştır.

Muharebenin sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu zaferle birlikte Osmanlılar Şirvan'ı geri almıştır. Dağıstan ve Gürcistan, Safevî tehdidinden kurtulmuştur. Kür'ün alınması kolaylaşmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Osmanlı Ansiklopedisi (İsmail UZUNÇARŞILI-Enver Ziya KARAL-İsmail Hakkı DANİŞMEND)