Meşaleler Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Meşaleler Muharebesi
1578-1590 Osmanlı-İran Savaşı
BölgeRevan, Safevi Devleti (bugün Erivan)
SonuçOsmanlı zaferi
Taraflar
Safevî Devleti Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
İmam Kulu Han Osmanlı İmparatorluğu Özdemiroğlu Osman Paşa

Meşaleler Muharebesi, 1583 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasında yapılan bir muharebedir.

Muharebeden önceki gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlılar ve Safeviler arasında 1555 Amasya Antlaşması devam ederken Şah Tahmasb'ın ölümüyle İran'da şahlık mücadelesi başladı ve sonuçta Şah II. İsmail iktidarı ele geçirdi (1576). Şah İsmail babasının Osmanlılarla olan barış siyasetini bozdu. Ancak 1577'deki ölümüyle birlikte, önce Muhammed Hudabende, ardından oğlu Hamza Mirza idareyi eline aldı. Hudabende'nin hükümdarlığı sırasında Osmanlılar, İran içlerine doğru ilerlemeye başladılar. Çıldır Muharebesi'nden sonra Gürcistan ele geçirildi.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rumeli'den yollanan kuvvetlerin takviyesiyle Özdemiroğlu Osman Paşa İran serdarı İmam Kulu Han ile çarpıştı. 1583'de İmam Kulu Han elli bin kadar kuvvetiyle Osman Paşanın üzerine yürüdü. Osman Paşa, Beştepe mevkiinde İran ordusuyla karşı karşıya geldi. Geceleri de muharebe devam ettiğinden, meşale yakılması zorunlu olmuştur. Bu yüzden bu muharebeye Meşaleler Muharebesi denmiştir. Bu muharebede İmam Kulu Han 7.000 kayıp vermiştir, ve ordusunun dağılmasıyla geri çekilmek durumunda kalmıştır.

Muharebenin sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu zaferle birlikte Osmanlılar Şirvan'ı geri almıştır. Dağıstan ve Gürcistan, Safevî tehdidinden kurtulmuştur. Kür'ün alınması kolaylaşmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Osmanlı Ansiklopedisi (İsmail UZUNÇARŞILI-Enver Ziya KARAL-İsmail Hakkı DANİŞMEND)